Danes je mednarodni dan zdravja rastlin: Rastline niso le hrana
Danes, 12. maja, obeležujemo mednarodni dan zdravja rastlin, ki ga je Organizacija združenih narodov razglasila, da bi opozorila na pomen zdravih rastlin za vsakdanje življenje. Letošnji dan poteka pod geslom Pomen zdravja rastlin v okviru pristopa »Eno zdravje« (One Health), hkrati pa se začenja tretje leto evropske kampanje #PlantHealth4Life (Zdravje rastlin za vse življenje).
»Organizacija združenih narodov je 12. maj razglasila za mednarodni dan zdravja rastlin, s katerim želi poudariti pomen ohranjanja zdravih rastlin za naše vsakdanje življenje,« sporoča Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Poudarek je na tesni povezanosti zdravja ljudi, živali, rastlin in okolja, kar zahteva medsektorsko sodelovanje za razvoj trajnostnih rešitev. V ta namen je akcijski načrt »Eno zdravje« 2022–2026 združil Svetovno zdravstveno organizacijo, Svetovno organizacijo za zdravje živali, Organizacijo za prehrano in kmetijstvo (FAO) ter Program Združenih narodov za okolje.
Zdrave rastline kot temelj prehranske varnosti in okolja
Rastline so ključni člen v pristopu »Eno zdravje«, saj povezujejo ljudi, živali in okolje. »Zdrave rastline preprečujejo izbruhe škodljivcev in bolezni rastlin, zagotavljajo prehransko varnost in podpirajo razvoj ekosistemov,« poudarja Uprava. Poleg tega so vir esencialnih vitaminov, mineralov in vlaknin, ki so nujni za zdravje ljudi. Nasprotno slabo zdravje rastlin vodi v slabšo kakovost prehrane, kar lahko povzroči podhranjenost in zdravstvene težave.
Rastline, ki jih napadejo škodljivci ali okužijo bolezni, lahko postanejo gostitelji patogenov, ki se prenesejo na živali, kar ogroža pridelavo hrane in prek zoonoz tudi zdravje ljudi. Poleg tega imajo zdrave rastline širši vpliv. »Gozdovi absorbirajo približno 2,6 milijarde ton ogljika letno in na ta način blažijo podnebne spremembe in izboljšujejo kakovost zraka,« navaja Uprava. Zdrave rastline prav tako ohranjajo rodovitnost tal in preprečujejo erozijo, medtem ko napadene rastline povzročajo degradacijo tal, kar negativno vpliva na kmetijstvo in okolje.
Preventiva in ozaveščanje za zaščito rastlin
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v sodelovanju s strokovnimi institucijami izvaja dejavnosti za zaščito rastlin pred škodljivci in boleznimi na kmetijskih površinah, v gozdovih ter na javnih in zasebnih zemljiščih. Opozarjajo, da se škodljivci in bolezni širijo prek plodov, zelenjave, lončnic, sadik, semen in drugih rastlinskih delov, pogosto kot slepi potniki iz držav zunaj EU. »Predvsem rastline in rastlinski proizvodi, ki izhajajo iz držav zunaj EU in se pošiljajo po pošti ali prenašajo v osebni prtljagi, so resno tveganje za zdravje rastlin v EU,« svari Uprava.
Za ohranjanje zdravih rastlin lahko prispevamo vsi z enostavnimi ukrepi: ne prinašamo rastlin, semen ali cvetja s potovanj, ne naročamo rastlin brez fitosanitarnega spričevala prek spleta in uporabljamo le zdravo seme. V Sloveniji bodo ob mednarodnem dnevu zdravja rastlin potekali dogodki, kot so izobraževanje za vrtičkarje na Kmetijskem inštitutu Slovenije 12. maja, Dan očarljivih rastlin 25. maja in dan odprtih vrat Gozdarskega inštituta Slovenije ter Zavoda za gozdove Slovenije 28. maja.
Miha D. Kovač