Cerkljanski turizem se se sooča z vse večjimi težavami
Cerkno, nekoč obetaven turistični kraj, se sooča z vse večjimi težavami. Lokalni prebivalci so svoje upe polagali na postojnskega podjetnika Marjana Batagelja, ki je pred osmimi leti kupil hotel z bazenom v središču kraja in bližnje smučišče. A danes je razočaranje med Cerkljani vse večje. Hotel še vedno čaka na obljubljeno prenovo, bazen ostaja zaprt, smučišče pa zaradi pomanjkanja snega sameva. Poleg tega je neurje uničilo še Bolnico Franja, pomemben zgodovinski spomenik in turistično atrakcijo. Kljub temu nekateri podatki kažejo, da turizem še ni povsem zamrl.
Kljub težavam direktor Zavoda za turizem Cerkno Gregor Novaković poudarja, da število nočitev ni povsem upadlo. “Ne glede na vse smo imeli 30.000 nočitev v letu 2024, kar je 28 odstotkov manj kot leto prej. Ampak se je dejansko pokazalo, da je cerkljanski turizem dosti bolj odporen,” je dejal. Vendar lokalni prebivalci dvomijo v te številke. Špela Kenda, ki živi v središču Cerknega, pravi: “Če bi bilo toliko turistov, bi to v Cerknem videli. V teh 30.000 nočitvah so verjetno vsi otroci, ki prihajajo v Cerkno iz cele Slovenije prek Centra šolskih in obšolskih dejavnosti.” Dodaja, da apartmaji večinoma samevajo, lastniki pa so jih imeli zasedene le kak teden ali dva poleti.
Neizpolnjene obljube podjetnika
Veliko razočaranje je povezano z Marjanom Batageljem, ki je obljubljal razcvet turizma. Po poročanju MMC RTV Slovenija so Cerkljani pričakovali, da bo prenovil hotel in smučišče ter uredil kolesarske poti, a obljube so ostale neuresničene. Hotel z bazenom je še vedno zaprt, smučišče pa brez snega ne privablja obiskovalcev. Konec lanskega leta je občina potrdila lokacijsko preverbo, kar omogoča preureditev dela hotelskega kompleksa v stanovanja. “Celotna stavba je legalizirana, tako da ovir na občinski strani za prenovo ni več,” je pojasnil župan Gašper Uršič. Vendar kdaj se bo prenova začela, ostaja nejasno.
Prebivalci si želijo vsaj ponovnega odprtja bazena za šolske skupine, saj šola in vrtec otroke na plavanje vozita v Železnike. Starši so se zato obrnili na lastnika, a pogovori niso obrodili sadov. Tudi Center šolskih in obšolskih dejavnosti občuti posledice, saj je moral 10-tedenski program v bazenu nadomestiti z drugimi aktivnostmi. Po poročanju MMC RTV Slovenija je Batagelj pred dvema letoma odgovornost za neuspeh zvalil na Cerkljane, češ da pri njih vse poteka prepočasi.
Uničenje Bolnice Franja in počasen napredek
Poleg težav s hotelom in smučiščem je Cerkno prizadelo še uničenje Bolnice Franja zaradi neurja. Po besedah direktorja Mestnega muzeja Idrija Mihe Kosmača to finančno sicer ni velika izguba: “Je bilo pa to 130.000 evrov letno, večina denarja je bila vložena v vzdrževanje tega spomenika.” Obnova bi se lahko začela čez dve leti, a kaj bo s hotelom, bazenom in smučiščem, ni jasno. Batagelj je pred leti obljubljal helidrom in razvoj kraja, a prebivalka Kenda meni: “Mali delničarji so nasedli obljubam o razvoju kraja, o helidromu, da bodo vozili turiste s helikopterjem. Njemu je glavno, da služi gospodarstvu, kar se pa tiče kraja, to ga ne zanima, ljudje ga ne zanimajo.”
Lokalni prebivalci so razočarani. “Živ obup, po domače povedano, mesto duhov,” je za Televizijo Slovenija dejala mimoidoča prebivalka. Po poročanju MMC RTV Slovenija je Batagelj junija 2023 priznal, da so papirje za obnovo hotela uredili, a da nimajo delavcev. Krivdo je znova zvalil na počasnost Cerkljanov, ki naj ne bi sodelovali pri razvoju kraja. Turizem na Cerkljanskem tako ostaja v negotovi prihodnosti.