Cenzura na RTV Slovenija: ZNP in SZSG ostro proti potezi Polone Fijavž

[Nova24TV] – Odločitev odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija, Polone Fijavž, da odpove intervju voditelja Jožeta Možine s koordinatorko Pohoda za življenje Uršo Cankar Soares, je v slovenski javnosti sprožila val ogorčenja. Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) ter Svet za zaščito svobode govora (SZSG) pri Zboru za republiko (ZzR) sta to odločitev ostro obsodila. Kritike se osredotočajo predvsem na vprašanja cenzure, svobode govora in pravico javnosti do obveščenosti.

Ostri odzivi Združenja novinarjev in publicistov

ZNP je odločitev Polone Fijavž označilo kot škandalozno in nedopustno z novinarskega vidika. Po njihovem mnenju ta poteza pomeni diskriminacijo in ustvarjanje novih delitev med ljudmi. ZNP opozarja, da je Urša Cankar Soares postala pomembna osebnost v slovenski družbi, predvsem kot motivatorka in vplivnica, katere pozivi in stališča imajo velik odmev.

“Ko jih je novinar in voditelj Jože Možina skušal odpreti in jo je povabil v oddajo Intervju, je odgovorna urednica Polona Fijavž že dogovorjeno gostovanje prepovedala. Razlogi, ki jih je navedla, so naravnost osupljivi. Med njimi pa je poglaviten tisti, češ da povabljenka zastopa stališča in vrednote, ki so v nasprotju z ustavo Slovenije. Pri tem gre za čisto zlorabo ustave kot najvišjega pravnega akta v državi za obračun s tistimi, ki nazorsko segajo zunaj okvirja levičarsko aktivističnega propagandnega ustroja,” poudarjajo v ZNP.

V ZNP prav tako opozarjajo, da o skladnosti z ustavo odloča Ustavno sodišče in ne odgovorni uredniki na javnih medijih. Naloga novinarjev in urednikov je, da nepristransko predstavljajo različna stališča, kar velja še posebej za javno televizijo, ki jo plačujejo vsi davkoplačevalci.

Na javni televiziji so redni gostje oddaj mnogi, tudi levi ekstremisti, ki pa so dejansko množično pozivali h kršitvam ustavnih načel, ko je med epidemijo šlo za varovanje zdravja in življenja. Na omenjenem mediju redno nastopajo tudi najvišji predstavniki nekdanjega sistema, ki so ravnali v nasprotju z načeli demokracije in tako naprej. Prav je, da je javni medij odprt za kultivirano izražanje različnih stališč, mnenj, konceptov in idej,” so še dodali v ZNP.

Svet za zaščito svobode govora: Samovoljna interpretacija urednice

Tudi v Svetu za zaščito svobode govora (SZSG) so odločitev RTV Slovenija obsodili. Poudarjajo, da je vloga nacionalnega medija omogočiti javno razpravo o vseh pomembnih temah, v skladu z zakonom o Radioteleviziji Slovenija, ki zahteva spoštovanje politične uravnoteženosti in pluralizma.

“Urednica se je pri odpovedi intervjuja sklicevala na ustavo (očitno na alinejo 5. člena, ki pravi, da morajo uredniki spoštovati načelo ‘ustavnosti in zakonitosti pri oblikovanju programov’). Na tem mestu je treba povedati vsaj dvoje. Prvič, ustava je rezultat demokratičnega procesa. Z njo je treba ravnati sicer previdno, kar pa ne pomeni, da je ni mogoče spreminjati. To pomeni, da ni nekaj nespremenljivega in da se lahko razpravlja tudi o temah in problemih, ki so z ustavo že ali drugače urejeni,” opozarjajo v SZSG.

SZSG je prepričan, da Fijavževa zlorablja ustavo za samovoljno interpretacijo, in poudarja, da bi o vprašanjih ustavnosti moral odločati zgolj Ustavno sodišče RS. Poleg tega ugotavljajo, da slovenska ustava ne določa neposredno pravice do splava, saj 55. člen govori le o svobodi odločanja o rojstvu otrok, kar pa ni enako zagotavljanju pravice do splava.

Poziv k odstopu odgovorne urednice

Ob vsem tem so v ZNP in SZSG prepričani, da bi morala Polona Fijavž zaradi svojega ravnanja odstopiti ali biti razrešena s položaja odgovorne urednice informativnega programa. Takšna poteza bi bila po njihovem mnenju korak k obnovitvi ugleda RTV Slovenija ter varstvu novinarske integritete in svobode medijev.

“Polona Fijavž s svojo odločitvijo in nenačelno selekcijo gostov krši 4. in 5. člen Zakona o Radioteleviziji Slovenija ter kot javna uslužbenka v državnem mediju tudi 39. člen Ustave RS,” pišejo v SZSG. Spomnili so tudi, da je svoboda izražanja v Sloveniji ustavno zagotovljena pravica, ki vključuje pravico vsakogar, da zbira, sprejema in širi mnenja.

Ta primer je v slovenskem prostoru odprl nova vprašanja glede cenzure, neodvisnosti medijev in pluralnosti mnenj v javnem prostoru, predvsem pa o tem, kakšno vlogo mora imeti RTV Slovenija kot nacionalni medij. Obe združenji pozivata k večji odgovornosti in uravnoteženosti v delovanju medijev, posebej ko gre za vprašanja, ki se dotikajo temeljnih človekovih pravic in svoboščin.

Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič