Cene nafte ostajajo stabilne kljub strahovom o gospodarski upočasnitvi

Cene nafte na mednarodnih trgih so ostale stabilne blizu 86 dolarjev. Med trgovci so namreč znova pojavili strahovi, da bi visoki stroški izposojanja lahko upočasnili gospodarstvo. To je zmanjšalo optimizem na začetku poletne turistične sezone v ZDA.

Na londonski borzi je bila cena soda z dobavo v avgustu popoldne za 20 centov nižja kot ob včerajšnjem zaključku trgovanja in je znašala 85,81 dolarja. Podobno je cena soda padla na ameriškem trgu, kjer je znašala 81,44 dolarja.

V zadnjih dneh so se trgovci osredotočili na optimistične napovedi povpraševanja za poletno potovalno sezono v ZDA. Ameriška investicijska banka Goldman Sachs ocenjuje, da bo zaradi skokovitega povpraševanja trg v tretjem četrtletju v rdečem za 1,3 milijona sodov na dan.

Sprožilci skokov cen

“Sprožilci rasti cen so bile optimistične napovedi povpraševanja in zmanjšane zaloge v ZDA. Začetek vročega poletja na severni polobli in prihajajoča sezona orkanov naj bi pomenila okrepljeno povpraševanje tudi v prihodnjih mesecih,” pojasnjuje neodvisna analitičarka Tina Teng.

Analitiki ocenjujejo, da bodo zadnji podatki iz ZDA pokazali padec zalog nafte prejšnji teden za tri milijone sodov, kaže Reutersova anketa.

Pogosti napadi ukrajinskih dronov na ruske energetske objekte povečujejo premijo za geopolitično tveganje in ogrožajo oskrbo. Konec prejšnjega tedna so brezpilotna letala napadla štiri rafinerije, vključno z velikim proizvajalcem goriva v južni Rusiji v mestu Ilsky, poroča Reuters.

Visoke obrestne mere kot protiutež

Protiutež napovedim o povečanem povpraševanju in morebitni zmanjšani ponudbi so visoke obrestne mere, ki lahko v daljšem časovnem obdobju upočasnijo gospodarsko aktivnost in povpraševanje po energentih.

“‘Polžja hitrost’ centralnih bank pri zniževanju obrestnih mer, ki še naprej zavira okrevanje svetovnega gospodarstva, je zaskrbljujoča,” poudarja Ashley Kelty iz Panmure Gordon.

Ameriška centralna banka je ponovila, da bo za zajezitev inflacije verjetno dovolj, da obrestne mere “nekaj časa” ostanejo na trenutni ravni. FED-ov signal je pomagal dolarju. Dolar je v torek zrasel za 0,13 odstotka, kar je zmanjšalo povpraševanje po nafti s strani kupcev z drugimi valutami.

Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) je ločeno poročala, da je v ponedeljek cena sodčka košarice nafte njenih članic ostala skoraj nespremenjena pri 85,98 dolarja.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Pexels