Cene nafte so se v ponedeljek dvignile
Cene nafte so se v ponedeljek zvišale, medtem ko so terminske pogodbe na ameriške delnice padle, azijske pa so se dvignile, saj so vlagatelji tehtali razlike v gospodarskih obetih med Združenimi državami in preostalim svetom. Terminske pogodbe za nafto Brent so se podražile za 1,06 odstotka na 71,33 dolarja za sod, terminske pogodbe za ameriško zahodnoteksaško surovo nafto pa so poskočile za 1,12 odstotka na 67,94 dolarja za sod.
Dvige cen so sprožile skrbi zaradi motenj v dobavi, potem ko je ameriški obrambni minister konec tedna napovedal nadaljevanje napadov na jemenske Hutije, dokler ti ne bodo ustavili napadov na ladijski promet. “Imamo ponoven pojav geopolitičnih napetosti,” je dejal Tony Sycamore, tržni analitik pri IG. Dodal je, da bi preboj cene surove nafte nad 68,50 dolarja lahko sprožil kratko kritje na trgu.
Pred nami je pester teden
Teden prinaša vrsto političnih srečanj centralnih bank, vključno z ameriško centralno banko, ki naj bi po sredinem sestanku obrestne mere ohranila nespremenjene. Vlagatelji pričakujejo več informacij o prihodnjih gospodarskih politikah, medtem ko se ameriški trgi pripravljajo na mračno odprtje. Terminske pogodbe za Nasdaq so v azijski seji padle za 0,44 odstotka, terminske pogodbe za S&P 500 pa za 0,4 odstotka.
Ameriški finančni minister Scott Bessent je v nedeljskem intervjuju dejal, da “ni nobenih zagotovil” glede izogiba recesiji v ZDA, kar je še povečalo negotovost med vlagatelji, piše Reuters. Ameriški predsednik Donald Trump je pred tem zavrnil napovedi o morebitni recesiji, kljub zaskrbljenosti zaradi njegovih carinskih politik. “Če predsednik Trump in njegov gospodarski svetovalec nočeta izključiti recesije, nas to opozarja na težje čase,” je opozoril Sycamore.
Kitajska spodbuja potrošnjo
Cene nafte so dodatno podprla pričakovanja o oživitvi kitajskega povpraševanja, saj je Peking napovedal ukrepe za povečanje potrošnje v drugem največjem gospodarstvu na svetu. Kitajski državni svet je v nedeljo predstavil načrte, ki vključujejo zvišanje prihodkov prebivalcev in shemo subvencij za otroško varstvo, namenjeno krepitvi domače potrošnje.
Državni finančni regulator je obljubil sproščanje potrošniških kreditnih kvot in posojilnih pogojev za dolgoročno podporo. “Velik poudarek je na povečanju zmogljivosti in pripravljenosti gospodinjstev za potrošnjo,” je dejala Lynn Song, glavna ekonomistka ING za širšo Kitajsko, in napovedala srednjo enomestno rast porabe v letu 2025 ob nizki lanski osnovi.
Vlagatelji čakajo na tiskovno konferenco kitajskih uradnikov iz najvišje agencije za načrtovanje, ki bo pozneje danes razkrila podrobnosti o dodatnih ukrepih. Juan je na kopenskem trgu zrasel za 0,2 odstotka na 7,2265 za dolar, na morju pa za 0,17 odstotka na 7,2268. Uradni podatki kažejo, da se je kitajska industrijska proizvodnja v prvih dveh mesecih leta povečala za 5,9 odstotka glede na leto prej, kar je preseglo pričakovanja, medtem ko naložbe v nepremičnine še naprej upadajo.
Trgi se na podatke skoraj niso odzvali
Trgi se na podatke skoraj niso odzvali – indeks CSI300 je obrnil zgodnje dobičke in zaključil 0,07 odstotka nižje, medtem ko je Šanghajski kompozitni indeks zrasel za 0,28 odstotka. Hongkonški Hang Seng je poskočil za 0,8 odstotka, MSCI-jev indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske pa je dosegel tedenski vrh z 1-odstotno rastjo. Japonski Nikkei je napredoval za 1,24 odstotka.
Evropske terminske pogodbe so se medtem zvišale – terminske pogodbe EUROSTOXX 50 so pridobile 0,2 odstotka, FTSE pa 0,36 odstotka. Podporo evropskim delnicam in valuti zagotavlja nemški načrt fiskalne ponastavitve, ki vključuje 500 milijard evrov vreden sklad za infrastrukturo in spremembe pravil zadolževanja, potrjen v nedeljo.
Evro je blizu petmesečnega vrha pri 1,0882 dolarja, medtem ko je dolar proti košarici valut padel blizu najnižje vrednosti v zadnjih petih mesecih. Jen ostaja trden pri 148,59 za dolar pred sestankom Banke Japonske, kjer se pričakuje ohranitev obrestnih mer. Zlato se giblje blizu rekordnih vrednosti pri 2.991 dolarjih za unčo, potem ko je v petek prvič prebilo mejo 3.000 dolarjev.
Portal24; Foto: Pixabay