Bruselj zavrača Tuskovo začasno ukinitev pravice do azil

[Euronews] – Načrt poljskega premierja Donalda Tuska, ki predlaga “začasno ozemeljsko suspenzijo pravice do azila”, je v Bruslju naletel na oster odziv. Evropska komisija je Poljsko opomnila na njene obveznosti v skladu z evropsko in mednarodno zakonodajo, ki določata, da mora država v vseh okoliščinah omogočiti dostop do azilnega postopka. S tem je Evropska komisija dejansko zavrnila Tuskov predlog, ki je bil zamišljen kot odgovor na naraščajoče migracijske pritiske, s katerimi se Poljska sooča predvsem zaradi dogajanja na meji z Belorusijo in Rusijo.

Donald Tusk je poudaril, da je njegov načrt nujen za obvladovanje ilegalnih migracijskih tokov, ki jih po njegovem mnenju instrumentalizirata Rusija in Belorusija. Poljska se z ilegalnimi migracijami na svoji vzhodni meji sooča že od avgusta 2021, v zadnjih tednih pa je število prehodov meja ponovno naraslo, čeprav ne v tolikšni meri kot med vrhuncem krize.

Premierjeva napoved je prišla v času, ko se številne evropske vlade vse bolj trudijo zajeziti nedovoljene migracije in pri tem iščejo načine, kako preizkusiti meje uveljavljenih pravnih norm. To je postalo eno osrednjih vprašanj v evropski politiki, predvsem v državah članicah, ki se soočajo z velikimi migracijskimi tokovi.

Evropska komisija opozarja na pravne obveznosti

Evropska komisija je poudarila, da morajo države članice Evropske unije izpolnjevati svoje mednarodne in evropske obveznosti, kar vključuje zagotavljanje dostopa do azilnih postopkov. Pravica do azila je globoko zakoreninjena v mednarodnem pravu, saj izvira iz Konvencije o beguncih iz leta 1951. Kasneje je bila vključena tudi v Listino EU o temeljnih pravicah, ki ima enako pravno težo kot pogodbe EU.

Pravica do azila sicer ne pomeni, da bo vsaka prošnja sprejeta, vendar države zavezuje k sprejemu prošenj, njihovi skrbni obravnavi in izdaji utemeljenih odločitev s pravico do pritožbe. Poleg tega mednarodno pravo vzpostavlja načelo nevračanja, ki oblastem prepoveduje deportacijo ilegalnih migrantov v države, kjer bi bili lahko izpostavljeni preganjanju ali slabemu ravnanju.

Tuskova argumentacija in primer Finske

Donald Tusk je v svojem govoru v soboto poudaril, da bo Poljska zahtevala priznanje za svojo odločitev glede “začasne ozemeljske suspenzije pravice do azila” tudi na evropski ravni. Po njegovih besedah pravico do azila zlorabljajo režimi, kot sta beloruski voditelj Lukašenko in ruski predsednik Putin, pa tudi trgovci z ljudmi. Po njegovem mnenju Poljska potrebuje popoln nadzor nad tem, kdo vstopa na njeno ozemlje.

Tuskova politika odmeva ukrepe, ki jih je julija sprejela Finska z uvedbo zakona o izrednih razmerah, namenjenega boju proti migracijam. Ta zakon mejnim policistom omogoča, da nemudoma odstranijo prosilce za azil in zavrnejo dostop do azilnih postopkov. Vendar pa so pravni strokovnjaki in humanitarne organizacije opozorili, da to dejansko legalizira povratne ukrepe, kar je v nasprotju z mednarodnim pravom.

Poljska in novi pakt o migracijah in azilu

Tuskova napoved je bila tudi jasen signal nasprotovanja novemu paktu o migracijah in azilu, ki ga je Evropska unija sprejela maja letos po dolgotrajnih pogajanjih. Pakt, ki bo začel veljati leta 2026, uvaja nov sistem “obvezne solidarnosti”, v okviru katerega bodo morale države članice sprejeti določen delež prosilcev za azil ali plačati 20.000 evrov za vsakega, ki ga zavrnejo.

Poljska in Madžarska sta glasovali proti paktu, saj nasprotujeta predvsem uvedbi obvezne solidarnosti. Tusk je v svojem govoru dejal, da Poljska ne bo izvajala evropskih politik, če bo ocenila, da te ogrožajo njeno varnost.

Nezakonite migracije osrednja tema v EU

Nezakonite migracije ostajajo eno najpomembnejših vprašanj v Evropski uniji, kar bo očitno tudi na prihajajočem vrhu voditeljev EU. V zadnjih mesecih je prišlo do številnih pomembnih sprememb na področju migracijske politike, vključno z ponovno uvedbo mejnih nadzorov v Nemčiji in grožnjo Madžarske, da bo migrante prepeljala v druge države kot povračilni ukrep.

Evropska komisija je poudarila, da novi migracijski pakt vsebuje določila za spopadanje z nenadnimi migracijskimi pritiski, vendar države članice ostajajo zavezane zagotavljanju dostopa do azilnih postopkov. Načrt Donalda Tuska pa odpira številna vprašanja o prihodnosti migracijske politike v EU in odnosih med članicami glede tega občutljivega vprašanja.

Portal24; Foto: Wikimedia/Urad predsednika vlade/Poljska