Bruselj zagovarja prisotnost visokega diplomata na inavguraciji iranskega predsednika

Enrique Mora, namestnik generalnega sekretarja Evropske službe za zunanje delovanje (EEAS), je sodeloval na slovesnosti prisege novega iranskega predsednika, kar je med poslanci Evropskega parlamenta sprožilo precejšnje razburjenje. Evropska komisija je kljub temu vztrajala pri svoji odločitvi, da pošlje visokega diplomata na inavguracijo, da bi tako ohranila odprte komunikacijske kanale s Teheranom.

Mora, ki je tudi vodja osebja visokega predstavnika EU za zunanje zadeve Josepa Borrella, je odpotoval v Teheran, da bi se udeležil slovesnosti prisege Masouda Pezeshkiana, novega iranskega predsednika. Medtem ko so se države članice EU odločile, da bodo namesto zunanjih ministrov poslale svoje predstavnike s sedežem v Teheranu, je prisotnost španskega diplomata sprožila takojšnje reakcije.

Kritike poslancev Evropskega parlamenta

Več poslancev Evropskega parlamenta je izrazilo neodobravanje prisotnosti Mora na inavguraciji, kar so opisali kot nasprotje temeljnim vrednotam EU. Bart Groothuis, nizozemski poslanec iz liberalne skupine Renew Europe, je bil med najglasnejšimi kritiki. Poudaril je, da evropske države niso sodelovale na inavguraciji ruskega predsednika Putina in da ne razume logike, po kateri je Iran drugačen.

Rihards Kols iz Latvije, član Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), je Moro obtožil, da s svojo prisotnostjo legitimizira režim, ki brutalizira lastne ljudi, sponzorira globalni terorizem in seje razdor. Dodal je, da je to sramota, ter delil video posnetek inavguracije, na katerem so iranski poslanci vzklikali “Smrt Ameriki in Izraelu!”

Odziv Evropske komisije

Tiskovni predstavnik Komisije za zunanje zadeve Peter Stano je zagovarjal Morovo prisotnost, saj je bila v skladu z uradno politiko EU o “kritičnem angažiranju”. Po njegovih besedah to pomeni, da EU ohranja odprte komunikacijske kanale, hkrati pa po potrebi uvaja sankcije. Stano je poudaril, da je Mora uporabil svojo prisotnost na inavguraciji za posredovanje stališč EU o vseh vprašanjih, ki zadevajo odnose z Iranom.

Stano je priznal, da so odnosi med EU in Iranom na zelo nizki ravni zaradi različnih razlogov, vključno s kršitvami človekovih pravic v Iranu, podporo Irana ruski invaziji na Ukrajino in samovoljnimi pridržanji državljanov EU. Kljub temu je poudaril, da se EU aktivno loteva teh vprašanj in poskuša najti rešitve.

Pomembna vloga EU v iranskem jedrskem sporazumu

EU je že dolgo pospeševalec skupnega celovitega akcijskega načrta (JCPOA), večstranskega sporazuma za omejitev iranskega jedrskega programa. Čeprav je sporazum po izstopu ZDA leta 2018 v stanju umiranja, ga v Bruslju še vedno zelo cenijo kot primer diplomatske moči bloka. Prizadevanja za oživitev sporazuma potekajo že več let brez večjega preboja, pri čemer ima Enrique Mora ključno vlogo v pogovorih.

Po obisku Teherana je Mora na družbenih omrežjih delil sliko z Abasom Araghčijem, iranskim diplomatom, ki je bil prej vpleten v jedrski sporazum in naj bi bil naslednji zunanji minister države. V svojem zapisu je Mora poudaril, da je dobro obnoviti stik z Araghčijem in da se veseli ponovnega sodelovanja z njim.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay