Bruselj išče rešitev za ameriške carine, pripravljeni tudi protiukrepi
Evropska unija (EU) nadaljuje pogajanja z Združenimi državami Amerike, da bi odpravila carine, ki jih je uvedla administracija predsednika Donalda Trumpa.
Po poročanju Euronews so pogovori vse bolj intenzivni, a v Bruslju naraščajo dvomi o tem, kako obsežne koncesije bo mogoče doseči. EU si prizadeva za dogovor, ki bi koristil tako evropskim kot ameriškim potrošnikom in podjetjem, a se zdi, da popolna odprava carin ni realna.
Bruselj stavi na pogajanja, a pripravlja protiukrepe
Evropska komisija, ki vodi trgovinsko politiko 27-članske unije, je že maja napovedala možne protiukrepe v vrednosti 95 milijard evrov, če pogajanja z ZDA ne bodo uspešna. Ti ukrepi bi lahko prizadeli ameriške izdelke, kot so letala Boeing, bourbon viski in kmetijski proizvodi.
Po navedbah Reutersa je komisija začela posvetovanja z državami članicami in podjetji, da bi pripravila seznam za morebitne carine, ki bi se uvedle po izteku 90-dnevnega premora julija. Kljub temu predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen poudarja, da je glavni cilj doseči pogajalski dogovor, ki bi preprečil nadaljnjo eskalacijo trgovinskega spora.
Pogajanja so se okrepila po tem, ko je Trump aprila uvedel 10-odstotne carine na večino evropskih izdelkov, ki se lahko po izteku premora dvignejo na 20 odstotkov.
Poleg tega ZDA ohranjajo 25-odstotne carine na evropski jeklo, aluminij in avtomobile, kar močno obremenjuje evropsko industrijo. EU je že sprožila postopek pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), da bi izpodbijala te ukrepe, a časovni okvir za rešitev spora ostaja nejasen.
Omejena pričakovanja in notranje razlike
Evropski uradniki priznavajo, da je popolna odprava ameriških carin malo verjetna. Po besedah visokega uradnika Evropske komisije, citiranega v Politicu, ZDA kažejo večjo prožnost pri pogovorih o znižanju 10-odstotnih carin, medtem ko so carine na avtomobile, jeklo in aluminij tesno povezane z ameriško strategijo ponovne industrializacije.
Države članice EU imajo različne poglede na pogajanja. Poljski podsekretar za gospodarstvo Michal Baranowski je opozoril, da bi 10-odstotne carine povzročile resne težave v Svetu EU, zlasti za Francijo in Nemčijo, medtem ko so države, kot so Madžarska, Irska in Italija, manj zaskrbljene.
Evropski trgovinski komisar Maroš Šefčovič je po nedavnem telefonskem pogovoru z ameriškim trgovinskim sekretarjem Howardom Lutnickom izrazil optimizem, saj sta se dogovorila za okrepitev tehničnih pogovorov.
Kljub temu EU vztraja, da ne bo žrtvovala svoje regulativne avtonomije, kar vključuje zakonodajo o varnosti hrane in tehničnih standardih.
ZDA iščejo širši dogovor
Pogajanja z ZDA so zapletena tudi zaradi nejasnih ciljev ameriške administracije. Trump je že dosegel trgovinski dogovor z Združenim kraljestvom in omilil carine na kitajske izdelke, kar kaže na njegovo pripravljenost za sklepanje dogovorov.
ZDA od EU pričakujejo koncesije, ki presegajo zgolj carine, vključno z olajšavami pri netarifnih ovirah, kot so davki na dodano vrednost in regulacija kmetijskih izdelkov. EU je jasno sporočila, da teh področij ne bo odprla za pogajanja.
Evropska komisija je v zadnjih dneh prejela pismo iz Washingtona, ki nakazuje pripravljenost ZDA za resnejše pogovore. To je prvi konkreten znak napredka po mesecih zastojev, a pot do celovitega dogovora ostaja dolga. EU se pripravlja na vse možne scenarije, vključno z možnostjo, da bodo nekatere carine v veljavi ostale dlje časa.
Ana Koren
Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna