Brazilski morski psi pozitivni na kokain: Kaj to pomeni za okolje?

Znanstveniki so v morskih psih ob obali Brazilije odkrili sledi kokaina, kar predstavlja presenetljivo in skrb vzbujajoče odkritje. Študija, ki jo je izvedla fundacija Oswaldo Cruz, je v tkivih teh morskih živali pokazala visoke ravni kokaina. Raziskava je vključevala testiranje 13 brazilskih ostronosih morskih psov, ki so jih med septembrom 2021 in avgustom 2023 ribiči ujeli v vodah okoli Ria de Janeira.

Ta vrsta morskega psa, ki jo Mednarodna zveza za ohranjanje narave (IUCN) uvršča med ranljive, je bila za testiranje izbrana zaradi njenega habitata blizu obale, kjer je izpostavljena onesnaženim izpustom. Znanstveniki menijo, da bi brazilski ostronosi morski psi lahko služili kot nadzorna vrsta za spremljanje tovrstnega onesnaženja.

Vsi testirani morski psi so bili pozitivni na kokain. Kokain in njegov glavni metabolit benzoilekgonin so namreč našli v mišičnem tkivu in jetrih živali. Koncentracija kokaina v tkivih morskih psov je bila do 100-krat višja od tiste, ki so jo prej opazili pri drugih morskih organizmih. Slednje pa je še dodatno šokiralo raziskovalce. Ta študija, objavljena v reviji Science of the Total Environment, je prva, ki je v morskih psih odkrila kokain. Študija kaže tudi na možne vplive prisotnosti prepovedanih drog v okolju.

Kako so morski psi zaužili kokain?

Kako so morski psi zaužili kokain, ni povsem jasno. Raziskovalci so za britanski časnik The Telegraph povedali, da ni verjetno, da bi bile vzrok za pozitivne teste morskih psov bale kokaina, ki jih tihotapci odvržejo čez krov. Na tem območju ni bilo veliko poročil o zavrženih ali odvrženih paketih droge. Glavni viri onesnaženja so odtoki iz nezakonitih laboratorijev, kjer se proizvaja kokain, ter urin ali iztrebki uporabnikov drog. Čistilne naprave niso ravno učinkovite pri odstranjevanju teh snovi iz vode. Slednje pomeni, da te na koncu pristanejo v oceanih.

Kokain v okolju ostane le kratek čas. Dejstvo, da so ga raziskovalci našli v morskih živalih, zato pomeni, da mora v ocean priti velika količina droge. Uživanje kokaina se je v zadnjih desetletjih eksponentno povečalo, Brazilci pa so med največjimi porabniki kokaina na svetu in največji porabniki droge v Južni Ameriki.

Kokain ima na živali verjetno podoben učinek kot na ljudi

Čeprav raziskovalci niso mogli natančno določiti nobenih posebnih vedenjskih sprememb pri morskih psih, prejšnje študije kažejo, da ima kokain na živali verjetno podoben učinek kot na ljudi. Predvideva se, da lahko kokain vpliva na vid morskih psov, kar bi jim lahko povzročilo težave pri lovu. Neučinkovit lov lahko skrajša življenjsko dobo morskih psov. Koncentracije kokaina so bile višje v mišicah morskih živali kot v jetrih, samice morskih psov pa so imele višje koncentracije kot samci. Vse samice v študiji so bile breje, vendar ni jasno, kako bi izpostavljenost kokainu vplivala na njihove plodove.

Poleg vpliva na morske pse sami znanstveniki opozarjajo, da je ostronosi morski pes pogosto del brazilske prehrane. Potrebne so nadaljnje raziskave, da bi ocenili vpliv, ki bi ga lahko imeli ostanki kokaina na ljudi, ki uživajo to vrsto rib.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay