Boj za velike resorje: Italija in Češka pritisnili na Evropsko Komisijo
Italija in Češka sta izrazili zahtevo, da njuni komisarji prevzamejo pomembne resorje v novi Evropski komisiji, kar odraža prepričanje, da bi morale zmage konservativcev na evropskih volitvah vplivati na sestavo nove izvršne oblasti EU. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se tako sooča z večjimi izzivi pri sestavljanju seznama komisarjev, saj konservativne vlade za svoje kandidate zahtevajo ključne vloge.
Po besedah političnega analitika Johannesa Greubela iz Centra za evropsko politiko bodo komisarji iz držav članic tokrat bolj raznoliki glede političnih mnenj, z več desničarji v resorjih, kar bo prineslo novo dinamiko v delovanje Evropske komisije.
Italijanska premierka Giorgia Meloni iz desnih Bratov Italije si prizadeva za podpredsedniško funkcijo, povezano z gospodarstvom. Tudi njen češki kolega Petr Fiala prav tako želi “močan resor, po možnosti gospodarski”. Njune zahteve izražajo prepričanje, da bi morale zmage konservativcev na evropskih volitvah odražati v sestavi nove izvršne oblasti EU.
Pritisk je reakcija na tako imenovani ‘cordon sanitaire’
Pritisk je tudi reakcija na tako imenovani “cordon sanitaire”, kjer bolj mainstream in pro-EU stranke omejujejo vpliv desnice pri izbiri vodij institucij. Ursula von der Leyen, ki prihaja z desne sredine, je predsednica Evropske komisije, António Costa, socialist, je kandidat za predsednika Evropskega sveta, Kaja Kallas, liberalka, pa je izbrana za naslednjo visoko zunanjepolitično predstavnico EU.
Tudi madžarski premier Viktor Orbán, gonilna sila nove radikalne desničarske skupine v Evropskem parlamentu, Patriotov za Evropo (PfE), želi izkoristiti svoje dobre rezultate doma. Še ni napovedal, ali bo ohranil sedanjega komisarja za sosedstvo in širitev Olivérja Várhelyija ali imenoval nekoga novega.
Na Nizozemskem pa skrajno desna koalicija želi obdržati Wopkeja Hoekstre. Slednjega je izbral nekdanji liberalni premier Mark Rutte. Hoekstra, komisar za podnebne ukrepe, se je že zahvalil sedanji vladi za ponovno zaupanje.
Preizkus Kandidatov v Evropskem Parlamentu
Predsednica von der Leyen je voditelje držav pozvala, naj predlagajo tako moške kot ženske kandidate, saj želi zagotovili uravnoteženo zastopanost spolov v končni sestavi komisije. Vsi potencialni komisarji morajo opraviti zaslišanja v Evropskem parlamentu. Ocenjuje se njihovo ozadje in spretnosti. Sophia Russack, raziskovalka v Centru za evropske politične študije, opozarja, da bo Evropski parlament preverjal primernost kandidatov in lahko zavrne enega ali več komisarjev.
Med pogajanji bo von der Leyen iskala najboljši profil za nove resorje, ki jih je pred kratkim izpostavila v svojem govoru v Evropskem parlamentu: obramba, stanovanja in odnosi s Sredozemljem, zlasti v kontekstu migracij.
Poleg Nemčije je svoje kandidate imenovalo že osem od 27 držav članic: Estonija, Finska, Irska, Latvija, Slovaška, Slovenija, Španija in Švedska.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Wikimedia/Dati Bendo