Bodo z ukrajinskimi elektrarnami upravljali Američani?

Tokratni pogovor med Trumpom in Zelenskim je v očitnem nasprotju z njunim srečanjem prejšnji mesec v Beli hiši, kjer sta skupaj s podpredsednikom JD Vanceom vodila napet pogovor. Takrat je Trump Zelenskemu očital pomanjkanje hvaležnosti za ameriško podporo, kar je začasno ohladilo odnose med državama. Kljub temu so se njune ekipe od takrat srečale v Savdski Arabiji in oblikovale predlog 30-dnevnega premirja, ki ga podpirata tako Ukrajina kot ZDA, a ga je Putin v pogovoru s Trumpom zavrnil. Zelenski je kljub temu ostal odprt za delno prekinitev ognja, ki bi vključevala zaustavitev napadov na energetsko infrastrukturo, železnice in pristanišča.

Ukrajinski predsednik je med spletnim brifingom za novinarje opozoril, da brez uradnega dogovora z Rusijo grožnja napadov z droni in raketami ostaja. “Razumem, da dokler ne bo dokumenta o premirju, bo vse letelo,” je dejal, poudarjajoč nujnost hitrih ukrepov za zaščito civilne infrastrukture.

Energetska vprašanja in ameriška vloga

Ena od ključnih tem pogovora je bila ukrajinska energetska oskrba. Trump je po klicu na platformi Truth Social zapisal, da je cilj uskladiti zahteve in potrebe Ukrajine ter Rusije, pri čemer je izpostavil napredek pri pogajanjih za prekinitev ognja. Državni sekretar Marco Rubio je kasneje dodal, da je Trump obljubil pomoč pri pridobivanju dodatnih sistemov zračne obrambe za Ukrajino, zlasti iz Evrope, ter poudaril pomen tesnega sodelovanja obrambnih štabov obeh držav.

Posebno pozornost je pritegnila razprava o jedrskih elektrarnah. Rubio je dejal, da bi lahko ZDA s svojim znanjem upravljale ukrajinske elektrarne, kar bi zagotovilo njihovo varnost in podprlo energetsko infrastrukturo. “Ameriško lastništvo bi bilo najboljša zaščita,” je poudaril. Zelenski je sicer pojasnil, da je bil v pogovoru omenjen le objekt v Zaporožju, ki je pod ruskim nadzorom, in ne širše lastništvo.

Putinovi pogoji in nadaljevanje napadov

Medtem ko je Zelenski izrazil zadovoljstvo nad “pozitivnim” in “vsebinskim” pogovorom s Trumpom, ostaja Putin trd oponent popolnemu premirju. V torek je zavrnil predlog o obsežni prekinitvi spopadov, saj meni, da bi to koristilo Ukrajini, dokler njene enote ostajajo v regiji Kursk. Kljub temu sta se oba voditelja strinjala z zaustavitvijo napadov na energetske objekte, a so se obojestranski napadi nadaljevali. Kijev in Moskva sta se medsebojno obtoževala kršitev, pri čemer je Ukrajina poročala o napadih na bolnišnice, Rusija pa o ukrajinskem dronu, ki je zanetil požar v skladišču nafte v Krasnodarju.

Kljub napetostim je v sredo prišlo do pomembnega napredka z izmenjavo 175 ujetnikov na vsaki strani, ki jo je Zelenski označil za “eno največjih”. Pričakuje se, da se bosta tehnični ekipi ZDA in Ukrajine kmalu srečali v Savdski Arabiji, da bi nadaljevali pogovore o premirju. Zelenski verjame, da lahko skupaj s Trumpom in ameriškim vodstvom dosežejo trajen mir, a opozarja, da brez Putinove pripravljenosti ostaja pot do rešitve negotova.

Portal24; Foto: Wikimedia/Ralf1969/fotografija je simbolna