Bo Nemčija Greti Thunberg prepovedala vstop v državo?
[DW, Bild] – Nemčija razpravlja o tem, ali bi morali švedski podnebni aktivistki Greti Thunberg prepovedati vstop v državo, potem ko se je udeležila propalestinskih protestov. Predstavniki največje opozicijske stranke, Krščansko demokratske unije (CDU), so izrazili skrb zaradi njenih dejanj. Alexander Throm, tiskovni predstavnik za notranjo politiko CDU, je v intervjuju za nemški časnik BILD poudaril, da bi morala biti prepoved nujna, saj meni, da je Thunberg s svojimi dejavnimi podporami Palestincem postala grožnja za Nemčijo.
Throm je dejal, da za tistega, ki spodbuja sovraštvo proti Izraelu, v Nemčiji ni prostora. Po njegovih besedah bi moral zvezni notranji minister ukrepati in Greti Thunberg preprečiti vstop, saj verjame, da njena dejanja spodbujajo antisemitizem in sovražnost do nemških oblasti. Posebej je poudaril, da je njena udeležba na propalestinskem protestnem taboru na Univerzi v Dortmundu dokaz, da aktivistka širi sporna stališča.
Nemška policija razpustila propalestinski tabor
Nemška policija je kmalu po objavi, da bo Thunberg obiskala propalestinski protestni tabor v Dortmundu, ukrepala in tabor razpustila. Po njihovih besedah je bil glavni razlog za to ocena tveganja, saj je bila Thunberg označena kot “potencialno nasilna udeleženka protesta.” Čeprav je Policija izjavo kasneje umaknila in jo označila za notranjo napako, je dogodek sprožil številne polemike. Thunberg je nemške oblasti obtožila utišanja tistih, ki si prizadevajo za mir, in obtožila Nemčijo, da s takimi ukrepi grozi aktivistom, ki podpirajo Palestino.
Thunberg je sicer na družbenih omrežjih komentirala razpustitev tabora in policijske ukrepe. Po njenih besedah ji je policija grozila z aretacijo, če se udeleži protesta. Izpostavila je tudi, da je bila dan prej prisotna na protestu v Berlinu, ki ga je prav tako razgnala policija. Aktivistka je že večkrat izrazila solidarnost s Palestinci in Izrael obtožila genocida, kar je izzvalo odzive na mednarodni ravni, saj Izrael take obtožbe odločno zavrača.
Odločitev o razpustitvi tabora je bila sprejeta v ozadju napetih političnih in družbenih razmer v Nemčiji. 7. oktobra so številne nemške mestne oblasti obeležile obletnico napadov Hamasa na Izrael, kar je spremljala vrsta protestov tako v podporo Palestini kot Izraelu. Po navedbah policije je bilo v Dortmundu taborišče razpuščeno na miren način, pri čemer je bilo prisotnih sedem protestnikov.
Policijska poročila izpostavljajo, da je bila razgradnja taborišča izvedena po intenzivni oceni tveganja, saj so se bali, da bi lahko Thunberg pritegnila več ljudi, kot je bilo dovoljeno, kar bi lahko povzročilo varnostna tveganja.
Kritike
Thunberg, ki je svetovno znana po svoji podnebni aktivistični vlogi in gibanju Petki za prihodnost, je v zadnjem letu postala vse bolj dejavna v političnih razpravah, povezanih s Palestino in Izraelom. Kritiki ji očitajo, da zavzema enostransko propalestinsko stališče in ignorira grozodejstva, ki so jih izvedli pripadniki Hamasa. Na nedavnem protestu v Bruslju je nosila tradicionalni palestinski šal keffiyeh, ki je postal simbol solidarnosti s Palestinci, kar je še povečalo kontroverznost njenega delovanja.
Nedavni dogodki vključujejo tudi aretacijo Grete Thunberg na podnebnem protestu v Bruslju, kjer je skupaj s približno 150 aktivisti pozivala k odpravi subvencij za fosilna goriva. Po poročanju belgijskih medijev je bila pridržana, skupaj z več kot 100 drugimi protestniki, saj so udeleženci blokirali ceste v okviru sedeče protestne akcije. Aretacija je le še dodatno podžgala razprave o Thunbergovi vlogi v mednarodnem političnem aktivizmu.
Portal24; Foto: Wikimedia/Anders Hellberg