Azijske borze leto zaključujejo pod vplivom močnega dolarja
Azijske borze so v torek zabeležile padce zaradi previdnega trgovanja ob koncu leta. Vlagatelji so zmanjšali svoja pričakovanja glede znatnega znižanja obrestnih mer v ZDA v letu 2025 in se pripravili na politiko prihajajoče administracije Donalda Trumpa. Dolar je v primerjavi z večino drugih valut močan, trgovanje pa je bilo skromno zaradi prihajajočih novoletnih praznikov, navaja Reuters. Na Japonskem je bilo trgovanje zaradi praznikov ustavljeno do konca tedna.
MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je padel za 0,2 odstotka. Kljub temu je v letu 2024 dosegel rast v višini 8 odstotkov, kar je drugo zaporedno leto z rastjo. Kitajski indeks modrih čipov CSI300 je ostal nespremenjen. Hongkonški Hang Seng pridobil 0,3 odstotka na začetku trgovanja.
Podatki iz preteklega dne so pokazali, da se je kitajska proizvodna dejavnost decembra povečala že tretji mesec zapored, vendar z nižjim tempom. To nakazuje, da hitre gospodarske spodbude podpirajo drugo največje gospodarstvo na svetu.
Razmere na Wall Streetu in Evropi
V ponedeljek so vsi trije glavni ameriški borzni indeksi zaključili z izgubami. Do razprodaj je prišlo zaradi davčnega pozicioniranja ob koncu leta, skrbi glede vrednotenj in negotovosti glede obrestnih mer v letu 2025. Nasdaq je kljub padcem na poti do letne rasti v višini 30 odstotkov, medtem ko je S&P 500 dosegel več kot 24-odstotno rast.
Tudi evropski terminski indeksi so kazali na negativen začetek trgovanja. Terminske pogodbe na Eurostoxx 50 so padle za 0,67 odstotka, nemški DAX za 0,62 odstotka. Britanski FTSE pa je nižji za 0,08 odstotka. Vlagatelji v Evropi ostajajo osredotočeni na prihodnjo monetarno politiko Federal Reserve, ki je v letu 2025 napovedala le dve znižanji obrestnih mer.
Novoizvoljeni predsednik Donald Trump je napovedal politike, kot so znižanje davkov, strožje pogoje priseljevanja in višje carine, ki bi lahko pospešile rast in inflacijo. To bi posledično ohranilo visoke donose v ZDA. Tony Sycamore, analitik pri IG, opozarja, da bo odziv trga na te politike ključen za gibanje delnic v prvem četrtletju leta 2025.
Azijski trg: uspehi in padci
Tajvanski tehnološki indeks je letos zrasel za 28 odstotkov, kar predstavlja najboljšo letno uspešnost po letu 2009. Japonski Nikkei je dosegel 19-odstotno rast, medtem ko je hongkonški Hang Seng zrasel za 18 odstotkov. Pakistanski borzni indeks je zabeležil kar 85-odstotno rast zaradi izboljšanja gospodarskega razpoloženja po pomoči Mednarodnega denarnega sklada v višini 7 milijard dolarjev. Na drugi strani je južnokorejski KOSPI zabeležil 10-odstoten padec zaradi političnih pretresov.
Dolar je ostal močan zaradi razlik v obrestnih merah med ZDA in drugimi gospodarstvi. Jen je bil nekoliko višji pri 156,435 za dolar, vendar se je usmeril k 10-odstotnemu letnemu padcu. Evro je dosegel 1,041225 dolarja in letos izgubil skoraj 6 odstotkov vrednosti. Indeks dolarja se je znižal za 0,1 odstotka na 107,95, vendar ostaja blizu dvoletnega vrha. Letos je dolar pridobil 6,5 odstotka.
Na področju surovin so bile cene nafte letos v upadu. Terminske pogodbe za nafto Brent so izgubile 3,2 odstotka, medtem ko je ameriška nafta West Texas Intermediate padla za 0,6 odstotka. Zlato je imelo izjemno leto z rastjo vrednosti za 26 odstotkov zaradi povpraševanja po varnem zatočišču ob globalnih geopolitičnih napetostih in sproščeni denarni politiki.
Portal24; Foto: Pixabay