Avtokratsko vodenje seje: Koalicija utišala opozicijskega poslanca
Na nujni seji odbora za pravosodje, kjer je bil na dnevnem redu obravnavan slovenski sodni sistem, ki ga poslanci SDS označujejo kot “krivosodje,” je prišlo do izjemno napetih trenutkov. Seja, ki se je začela ob 16. uri, je bila po poročanju Nova24TV zaznamovana z avtokratskim vodenjem predsednice odbora Lene Grgurevič ter številnimi opomini opozicijskim poslancem. Vrhunec seje pa je predstavljalo glasovanje, s katerim je bila poslancu SDS Zvone Černaču odvzeta beseda.
Kritike na račun sodstva: Pritožbe pred ESČP
Po podatkih, predstavljenih na seji, je bilo leta 2023 zoper Slovenijo pred Evropskim sodiščem za človekove pravice (ESČP) vloženih kar 978 pritožb, kar Slovenijo postavlja na prvo mesto v EU glede na število pritožb na število prebivalcev. Za primerjavo, leta 2022 je bilo teh pritožb zgolj 287. Odbor za pravosodje je opozoril, da takšni podatki resno ogrožajo zaupanje v sodstvo ter vladavino prava. Po mnenju poslanske skupine SDS je nujno potrebno, da sodna veja oblasti postane nepristranska, poštena in pregledna.
Poslanci SDS so predlagali, naj Ministrstvo za pravosodje v 15 dneh pripravi analizo o številu postopkov pred ESČP v primerjavi z drugimi državami članicami EU. Prav tako so pozvali vlado, da v sodelovanju s sodno vejo oblasti pripravi ukrepe, s katerimi bi zagotovili ustavno pravico do javnosti sojenja.
Sporni nastopi in izrekanje opominov
Seja je bila po poročanju Nova24TV napeta že od začetka. Poslanec SDS Žan Mahnič je ob uvodnem govoru predsedujoče Grgurevič podal postopkovni predlog, v katerem je izrazil zaskrbljenost zaradi morebitnega oboroženega prisotnosti predsednika vrhovnega sodišča Miodraga Đorđevića. Mahnič je izjavil: “Da nam ne bo neprijetno tukaj, bi samo vprašal, če so ga varnostne službe temeljito pregledale, da ni svojega revolverja prinesel v parlament, ker vemo, da se z njim rad fotografira?” Zaradi teh besed mu je bil izrečen opomin.
Predsednik vrhovnega sodišča Đorđević je v svojem govoru obsodil diskreditacijo sodstva, ki jo po njegovem mnenju izvajajo politiki. Izrazil je prepričanje, da sodstvo ni v krizi, temveč je v krizi družba kot celota. Po govoru je sejo zapustil, kar je sprožilo val kritik s strani opozicije. Poslanec SDS Andrej Hoivik je ob tem dejal: “Đorđevićev odhod s seje je nesprejemljiv. Uro smo izbrali zaradi njega!”
Janša: “Povejte mi, koga se ne sme kritizirati, in pokažem vam diktatorja!”
Na seji je spregovoril tudi prvak SDS Janez Janša, ki se je strinjal z Đorđevićem, da so “zadeve šle predaleč.” Vendar je dodal, da so prav sodni postopki in obravnave, ki jih mnogi dojemajo kot nepravične, glavni razlog za pomanjkanje zaupanja v pravosodni sistem. Spomnil je na bančne luknje in sodne postopke, v katerih odgovorni niso bili kaznovani, ter dodal: “Ni hujše stvari, ki bi krnila ugled sodstva, kot take sodbe.”
Janša je nadaljeval z opozorilom, da omejevanje kritik na račun sodstva ne prispeva k izboljšanju situacije, ampak le poglablja nezaupanje: “Povejte mi, koga se ne sme kritizirati, in pokažem vam diktatorja!” Ob tem je izpostavil, da bi moralo biti sojenje javno in dostopno širši javnosti.
Utišanje poslanca Černača
Vrhunec seje je predstavljalo glasovanje, s katerim so poslanci Gibanja Svoboda in Levice, skupaj s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič, odvzeli besedo poslancu Zvonetu Černaču. Černač je v svojem govoru citiral odločbe Ustavnega sodišča, ki so odpravile sodbe v zadevi Patria, ter bral določbe kazenskega zakonika, ki govorijo o krivem sojenju. Po poročanju Nova24TV je Černač na družbenih omrežjih zapisal: “Svobodnjaški režim v vsem svojem sijaju: pravkar so mi poslanci Gibanja Svoboda in poslanec Levice izglasovali odvzem besede.”
Dogajanje na seji znova odpira vprašanje o stanju demokracije v Sloveniji in o tem, kako daleč lahko seže avtokratski način vodenja političnih sej.
Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ