Avstrija in Švedska: EU potrebuje strožji nadzor nad migracijami
Avstrijski kancler Karl Nehammer in švedski premier Ulf Kristersson sta se v četrtek na Dunaju srečala ob 30-letnici članstva Avstrije in Švedske v Evropski uniji. Na srečanju sta voditelja poudarila potrebo po okrepljenem boju proti nedovoljenim migracijam in pozvala EU k uvedbi učinkovitejših mehanizmov za vračanje zavrnjenih prosilcev za azil.
Nehammer in Kristersson sta, kot poroča Euronews opozorila, da so nedovoljene migracije ena največjih izzivov za 27-člansko EU. Ta tema je močno zaznamovala junijske volitve v Evropski parlament, vplivala na politične rezultate in spodbudila rast skrajno desničarskih strank. Oba voditelja sta izpostavila, da je nujno okrepiti varnost na mejah in razviti boljše rešitve za učinkovito upravljanje migracijskih tokov.
Švedski premier je ob tem napovedal, da bi lahko EU do pomladi predložila načrt za vzpostavitev t. i. “vozlišč za vračanje,” kar bi omogočilo hitrejšo odstranitev migrantov z neurejenim statusom. Gre za predlog, o katerem so evropski voditelji razpravljali že oktobra lani. Kristersson je pohvalil Avstrijo, ker deli podobno stališče kot Švedska, in dodal, da je treba razmišljati zunaj ustaljenih okvirjev za reševanje teh vprašanj.
Avstrija in Švedska kot zaveznici v boju proti nezakonitim migracijam
Kancler Nehammer je Švedsko označil za zaveznico v boju proti nezakonitim migracijam. Ob tem je pohvalil Kristerssona za prizadevanja, da migracijska vprašanja ostanejo prednostna naloga EU. “Delimo skupno željo po iskanju rešitev, ne le razpravljanju o težavah,” je poudaril Nehammer.
Srečanje na Dunaju sovpada s 30. obletnico pridružitve Avstrije, Švedske in Finske Evropski uniji. S tem se je število članic EU povečalo na 15. Tri države so bile med hladno vojno uradno nevtralne in niso bile povezane z Zahodom, a so vstop v EU videle kot priložnost za gospodarski razvoj in sodelovanje na enotnem trgu.
Pridružitvena pogajanja so bila zahtevna, še posebej glede kmetijstva, proračuna in ribolovnih kvot. Vse štiri države, vključno z Norveško, ki je nazadnje zavrnila članstvo, so pogodbe predložile na referendum. Medtem ko so Finska, Avstrija in Švedska vstopile z različnimi stopnjami podpore, so norveški volivci članstvo zavrnili.
Portal24; Foto: EPP/Wikimedia Commons