Anketa: Kamala Harris s 3 odstotki prednosti pred Trumpom
[Reuters] – V najnovejši anketi, ki jo je izvedla agencija Reuters/Ipsos, ima podpredsednica ZDA Kamala Harris rahlo prednost pred nekdanjim predsednikom Donaldom Trumpom. Anketa, ki je zajela 4.129 odraslih Američanov, med katerimi jih je 3.481 registriranih volivcev, je pokazala, da Harris vodi z 48 odstotki proti 45 odstotkom. Ta razlika je v mejah statistične napake, kar nakazuje, da je tekma med kandidatoma izjemno izenačena. Volivci so hkrati izrazili zaskrbljenost nad trenutnim stanjem v državi, zlasti glede gospodarstva in priseljevanja.
Glede na rezultate ankete kar 70 odstotkov volivcev meni, da se njihovi življenjski stroški gibljejo v napačno smer, medtem ko jih je 60 odstotkov prepričanih, da gospodarstvo ni na pravi poti. Enakih 65 odstotkov vprašanih ocenjuje, da je politika priseljevanja prav tako neuspešna. Glede na vprašanja o tem, kateri kandidat bi bolje reševal te izzive, je Trump prejel večjo podporo, zlasti pri gospodarskih vprašanjih, kjer je prejel 46 odstotkov podpore, v primerjavi s Harrisovimi 38 odstotki. Pri vprašanju priseljevanja je bil Trump še bolj prepričljiv, saj je zbral 48 odstotkov podpore v primerjavi s Harrisovimi 35 odstotki.
Pomembnost udeležbe na volitvah
Kljub rahli prednosti, ki jo ima Harris v anketah, bo ključno vprašanje, kdo bo na dan volitev uspel mobilizirati več volivcev. Udeležba na volitvah bo namreč odločilna, saj zgodovinski podatki kažejo, da na predsedniških volitvah glasuje približno dve tretjini odraslih Američanov. Volilna udeležba na volitvah leta 2020 je bila po ocenah ameriškega urada za popis prebivalstva ena najvišjih v zadnjem stoletju, saj je glasovalo več kot 66 odstotkov volivcev. Po zadnji anketi Reuters/Ipsos je kar 79 odstotkov volivcev prepričanih, da bodo zagotovo glasovali, pri čemer je med demokrati ta odstotek 87, med republikanci pa 84.
Kljub nacionalni prednosti Kamale Harris je jasno, da bo o zmagi na volitvah odločalo le nekaj ključnih zveznih držav. Ameriški volilni sistem temelji na elektorskih glasovih, ki jih posamezne zvezne države podeljujejo na podlagi izidov glasovanja. Tako kot leta 2016, ko je Trump premagal Hillary Clinton z elektorskimi glasovi, čeprav je Clintonova prejela več glasov volivcev, tudi tokrat štejejo predvsem rezultati v tako imenovanih bojiščnih državah. Harrisova in Trump sta v teh državah trenutno izenačena, kar nakazuje, da bo boj do zadnjega dne izjemno napet.
Portal24; Foto: Wikimedia Commons/obe fotografiji Gage Skidmore