Anglija prva na svetu uvaja cepivo proti gonoreji

Anglija bo kot prva država na svetu avgusta začela izvajati program cepljenja proti gonoreji, kar predstavlja pomemben korak v boju proti tej spolno prenosljivi okužbi. Nacionalna zdravstvena služba (NHS) bo cepivo ponudila predvsem skupinam z višjim tveganjem, kot so homoseksualni in biseksualni moški ter osebe z zgodovino več spolnih partnerjev ali predhodnih spolno prenosljivih okužb.

Število primerov gonoreje v Angliji  sicer dosega rekordne vrednosti, saj so leta 2023 diagnosticirali več kot 85.000 primerov, kar je največ od začetka beleženja leta 1918.

Cepivo kot odgovor na naraščajočo grožnjo

Gonoreja, ki jo povzroča bakterija Neisseria gonorrhoeae, je druga najpogostejša bakterijska spolno prenosljiva okužba v Združenem kraljestvu. Čeprav pogosto poteka brez simptomov, lahko nezdravljena povzroči resne zdravstvene zaplete, vključno z neplodnostjo in vnetno boleznijo medenice pri ženskah.

Posebno skrb zbujajo sevki, odporni na antibiotike, kot je ceftriakson, ki je običajno prva linija zdravljenja. Po podatkih britanske agencije za zdravstveno varnost (UKHSA) so od leta 2015 v Angliji zaznali 42 primerov gonoreje, odporne na ceftriakson.

Cepivo, imenovano 4CMenB, je prvotno razvito za zaščito pred meningitisom B, a raziskave kažejo, da nudi 32,7- do 42-odstotno zaščito tudi pred gonorejo. Strokovnjaki poudarjajo, da cepivo ne odpravlja tveganja okužbe v celoti, zato so še vedno potrebni varni spolni odnosi. Program cepljenja je podprl Skupni odbor za cepljenje in imunizacijo (JCVI), ki je že novembra 2023 priporočil ciljno uvedbo cepiva za ogrožene skupine.

Logistični izzivi in pričakovanja

NHS intenzivno pripravlja infrastrukturo za uvedbo programa, ki bo potekal vzporedno z drugimi cepljenji, kot sta cepivi proti mpoxu in HPV. Dr. Amanda Doyle, nacionalna direktorica za primarno oskrbo in skupnostne storitve pri NHS, je izpostavila, da je uvedba tega cepiva »velik korak naprej za spolno zdravje, ki bo ključen za zaščito posameznikov in preprečevanje širjenja okužbe,« je povedala za BBC News.

Po ocenah Imperial College London bi lahko priljubljenost cepiva v naslednjem desetletju preprečila 100.000 primerov gonoreje in prihranila NHS približno 8 milijonov funtov.

Dr. Sema Mandal, epidemiologinja pri UKHSA, je poudarila, da bo Anglija s tem programom postala vodilna v globalnem boju proti gonoreji. »Poleg zaščite posameznikov bo program pomagal zmanjšati število odpornih sevov bakterije,« je dejala za The Guardian. Cepljenje bo na voljo v specializiranih klinikah za spolno zdravje, pri čemer NHS poziva upravičence, naj se odzovejo povabilu.

Širši kontekst in pomen

Povečanje števila primerov gonoreje ni osamljen pojav. Leta 2023 so v Angliji poročali tudi o 9.513 primerih sifilisa, kar je 9-odstotno povečanje v primerjavi z letom prej in najvišje število od leta 1948. Strokovnjaki opozarjajo, da so seksualne zdravstvene klinike pod velikim pritiskom, zato je financiranje in podpora tem službam ključnega pomena za uspešnost programa.

Cepljenje bo sprva usmerjeno v ogrožene skupine, a dolgoročno bi lahko imelo širše učinke na javno zdravje, zlasti ob upoštevanju naraščajoče odpornosti bakterij na obstoječa zdravila.

Ana Koren

Portal24; Foto: Freepik