Ali Golobova vlada opušča pogoj nekaznovanosti za funkcionarje?

Novi predlog zakona o funkcionarjih, ki je trenutno v obravnavi na odboru za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ne vključuje pogoja nekaznovanosti za voljene funkcionarje, kot so župani ali poslanci. Kljub večkratnim pozivom k spremembam in koalicijskim zavezam, da bi tak pogoj uvedli, se zdi, da obljuba ne bo uresničena.

Kot navaja MMC RTV SLO, trenutni predlog zakona ne predvideva obveznosti nekaznovanosti za tiste, ki kandidirajo na volitvah za pomembne javne funkcije. To pomeni, da lahko tudi pravnomočno obsojeni posamezniki kandidirajo za poslance, župane ali druge funkcije. Medtem ko morajo nekateri javni uslužbenci, kot piše MMC RTV SLO, predložiti dokazilo o nekaznovanosti, za voljene funkcionarje ta pogoj ne velja. Na eni od občin celo najdemo župana, ki je bil v preteklosti zaprt.

Katarina Bervar Strnad iz Pravne mreže za varstvo demokracije je za MMC RTV SLO opozorila: “Gre tudi za eno izmed koalicijskih zavez v okviru iniciative Glas ljudstva, ki naj bi bila izpolnjena celo že v prvem letu mandata, in izjemno skrb vzbujajoče bi bilo, da bi vlada končala mandat brez uresničitve takšne zaveze.”

Pasivna volilna pravica pod vprašajem

Ministrstvo za javno upravo, kot poroča MMC RTV SLO, pojasnjuje, da uvedba pogoja nekaznovanosti za voljene funkcionarje posega v pasivno volilno pravico, torej možnost biti voljen. Poslanka Janja Sluga (Svoboda) je za MMC RTV SLO dejala: “To bom skrbno proučila in se potem na podlagi posvetovanj verjetno tudi z zakonodajnopravno službo DZ-ja in tudi strokovnimi službami mandatno-volilne komisije odločila, kako to urejati.”

Katarina Bervar Strnad pa je poudarila: “Razumemo, da gre za eno od pomembnejših pravic v okviru volitev in opravljanje javnih funkcij, vendar pa gre za izjemno pomembne funkcije v državi. Ljudi, ki na lokalni in državni ravni izvajajo politike, ki vplivajo na celotno družbo, torej smo prepričani, da so to ljudje, ki bi morali izkazovati visoko stopnjo integritete in odgovornosti.”

Po poročanju MMC RTV SLO tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) podpira idejo, da bi za kandidate uvedli merila, ki bi zagotavljala osebnostno primernost, po vzoru zakona o Slovenskem državnem holdingu. Vprašanje nekaznovanosti voljenih funkcionarjev tako ostaja odprto, vlada pa se sooča z očitki, da ne izpolnjuje svojih obljub.

Portal24; Foto: Matija Sušnik/DZ