700 milijonov za osemkolesnike: Posel stoletja ali Golobova farsa?
Slovenija se sooča z zgodovinsko pomembno investicijo v obrambo, saj namerava kupiti 106 oklepnikov finskega proizvajalca Patria. Medtem ko obrambno ministrstvo pod vodstvom Boruta Sajovica (Gibanje Svoboda) trdi, da je nakup utemeljen na podlagi tržne analize, ostajajo mnogi podatki skriti pred javnostjo. Kot poroča Info360, obstaja vrsta dvomov glede transparentnosti, stroškov in strateške odločitve o tej milijonski naložbi.
Zanimanje za nakup osemkolesnikov se je pokazalo že pred oblikovanjem vlade Roberta Goloba. Po poročanju Info360 sta se zgolj tri dni po volitvah leta 2022 pri nekdanjem ministru za obrambo Mateju Toninu oglasila vodja volilnega štaba Gibanja Svoboda Andrej Ribič in Anton Grizold, kasnejši državni sekretar za obrambo.
Tonin ob tem poudarja, da ga je hitro zanimanje za to temo presenetilo, ni pa jasno, v kakšni vlogi je bil prisoten Ribič, piše Info360. Strokovnjaki opozarjajo, da tovrstni sestanki lahko nakazujejo na interese določenih skupin, ki si želijo vplivati na drage javne nakupe.
Od boxerjev nazaj k patrijam
Pretekli vladi pod vodstvom Mira Cerarja in Janeza Janše sta podpirali nakup osemkolesnikov tipa Boxer. Cena projekta je bila pod vodstvom Tonina ocenjena na 343 milijonov evrov z DDV. Čudno je, da je aktualna vlada brez temeljite obrazložitve in analize prekinila pogodbo za nakup Boxerjev in se odločila za finske patrie. Po poročanju Info360 je stroka še pred leti opozarjala, da je zaradi težav s patrijami bolje kupiti popolnoma opremljena vozila, saj bi kasnejše dogradnje lahko bile dražje in manj učinkovite.
Obrambni minister Sajovic je v ZDA ob robu vrha Nata oznanil, da je favorita finsko vozilo Patria. Vendar pa je sklep vlada sprejela šele julija lani in to brez glasovanja. Člani stranke Levica, ki sicer nasprotuje povečevanju obrambnega proračuna, se pri tej odločitvi niso izrekli proti. Matej Tašner Vatovec je naknadno izjavil, da je to nepotreben nakup, saj bodo vozila predvsem v korist zveze NATO.
Skrivanje analize trga
Po poročanju Info360 je analiza trga, na podlagi katere je bila sprejeta odločitev o nakupu patrij, označena kot “interno” gradivo. Javnosti torej ni na voljo, kar odpira vprašanja o transparentnosti postopka. Še več, tudi ministri naj bi omenjeno gradivo dobili na vpogled tik pred sejo vlade.
Poleg tega obstajajo dvomi o dejanski operativnosti obstoječih patrij, saj je od 30 dobavljenih vozil po navedbah medijev operativnih le 20, ostala pa so vir rezervnih delov. Ta podatek postavlja pod vprašaj odločitev o ponovnem nakupu istega modela.
Vprašljiva cena in način nakupa
Predvideni stroški nakupa 106 patrij znašajo 700 milijonov evrov, kar pomeni 6,6 milijona evrov na vozilo. To je znatno višje od cene boxerjev, kjer bi opremljeno vozilo stalo 5,2 milijona evrov. Po mnenju obrambnega strokovnjaka Klemna Grošlja, ki ga povzema Info360, so cene na trgu sicer res narasle, vendar je za različne modele osemkolesnikov, ki jih primerjajo, cena previsoka.
“Za denar, o katerem vlada danes govori, osemkolesnikov ni mogoče dobiti. Ne na Poljskem, ne v ZDA, ne v Turčiji,” opozarja Grošelj. Poudarja tudi, da nakup ne poteka po modelu “vlada-vladi”, ki velja za najbolj transparentnega, temveč prek posrednikov.
Opremljenost vozil in slovensko podjetje
Patrije bodo opremljene z bojnimi postajami, za katere se poteguje slovensko podjetje Valhalla Turrets. Njihova kupola Mangart 30, ki se bo verjetno imenovala Morana, je še vedno v fazi testiranja. Direktor Miloš Milosavljević je za Info360 potrdil, da so na terenu opravili zadnja testiranja, vendar končni rezultati še niso znani.
Podjetje Valhalla Turrets je bilo ustanovljeno leta 2019 in je do zdaj ustvarilo 6,2 milijona evrov prihodkov. V primeru uspeha pri razpisu pa bi njihovi prihodki lahko narasli na 159 milijonov evrov.
Majhno podjetje pred velikimi izzivi
Kot poroča Info360, je razvoj sodobnih oborožitvenih postaj izjemno zahteven in terja znanje, izkušnje ter stabilno produkcijsko zmogljivost. Valhalla Turrets je majhno podjetje v primerjavi z mednarodnimi konkurenti. Strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko morebitne težave pri integraciji orožja v oklepnike vplivale na operativno zmožnost Slovenske vojske.
“Prav dodatna oprema je lahko izjemno draga. Upam, da bodo pri njeni izbiri sodelovali vojaški strokovnjaki, sicer bodo sistemi neoperabilni z nalogami in ostalimi sistemi v Slovenski vojski,” opozarja evropski poslanec Vladimir Prebilič.
O nakupu patrij bo v četrtek na nujni seji razpravljala tudi parlamentarna Komisija za nadzor javnih financ, ki jo vodi Jernej Vrtovec (Nsi). Iskali bodo tudi odgovor na vprašanje, kaj točno bo Slovenija dobila za 700 milijonov evrov, kolikor je ocenjena vrednost nakupa 106 osemkolesnikov patria, kako je vlada sploh prišla do ocene stroškov in kako bodo potekala pogajanja o nakupu, so zaključili na info360.
Portal24; Foto: Žan Kolman/KPV