Nezakoniti migranti, rešeni na morju med poskusom doseganja Italije, bodo od naslednjega meseca morda prepeljani v Albanijo, kjer bodo obravnavane njihove prošnje za azil. Dogovor predvideva, da bo majhna balkanska država v imenu Italije gostila na tisoče prosilcev za azil.

Italijanska premierka Giorgia Meloni je med junijskim obiskom v Albaniji napovedala, da bosta centra za nezakonite migrante do 1. avgusta pripravljena sprejeti prvih 1000 ljudi. Vendar intenzivna gradnja v enem od centrov še vedno poteka, kar postavlja pod vprašaj, ali bo objekt pravočasno pripravljen.

Dogovor, ki naj bi trajal pet let, predvideva zatočišče za do 3000 nezakonitih migrantov mesečno, ki jih italijanska obalna straža pobere v mednarodnih vodah. Meloni in albanski premier Edi Rama sta sporazum podpisala novembra lani. Nezakoniti migranti bodo najprej pregledani na ladjah, nato pa poslani v Albanijo na dodatne preglede.

V centrih bodo nastanjeni samo odrasli moški

Italijanski veleposlanik v Albaniji Fabrizio Bucci je pojasnil, da bodo v centrih nastanjeni samo odrasli moški. Ranljive skupine – ženske, otroci, starejši, bolni in žrtve mučenja – bodo nastanjeni v Italiji. Družine ne bodo ločene, je poudaril veleposlanik.

Nezakoniti migranti, ki bodo poslani v Albanijo, bodo obdržali pravico do vložitve prošnje za azil v Italiji. Obdelava vsakega zahtevka naj bi trajala približno mesec dni, zato bi lahko v enem letu v Albanijo poslali do 36.000 ljudi. Dogovor predvideva, da bosta dva centra v Albaniji Italijo stala 670 milijonov evrov v petih letih.

Stroški sprejema 36.000 nezakonitih migrantov v Italiji znašajo 136 milijonov evrov, kar je skoraj enako znesku, ki bi ga Italija porabila v Albaniji, je dejala Meloni. Z objekti bo v celoti upravljala Italija, medtem ko bodo albanski stražarji zagotavljali zunanje varovanje.

Dogovor je sprožil številne kritike skupin za človekove pravice. Mednarodni reševalni odbor je dogovor označil kot “drag, okruten in kontraproduktiven”. EU in njene države članice so zato pozvali, naj ne uporabljajo “tega nevarnega modela kot načrta”.

Meloni in njeni zavezniki že dolgo zahtevajo, da evropske države prevzamejo večje breme nezakonitih migracij. Albanski sporazum je izpostavila kot inovativno rešitev problema, ki že leta pesti EU. Čeprav sporazum prinaša določene olajšave Italiji, ostaja vprašanje, ali bo model resnično prinesel dolgoročne rešitve za vse vpletene strani.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Posnetek zaslona/EBU