ZPIZ: V pokojninski blagajni lani več sredstev

Svet pokojninskega zavoda (ZPIZ) se je seznanil s podatki finančne uprave o pobiranju sredstev za obvezno pokojninsko zavarovanje.

Poročilo Finančne uprave RS (FURS) o pobiranju prispevkov za obvezno pokojninsko zavarovanje za lani, sta predstavili Dušanka Uhan z uprave za davke in Valerija Kunštek z uprave za prihodke FURS-a.

Skupni finančni učinek nadzora znašal več kot 70,5 milijona evrov ali dobrih 70 odstotkov več kot leto prej.

Skupni znesek dodatno ugotovljenih obveznosti v inšpekcijskih nadzorih se je medtem približal petim milijonom evrov. To je bilo sicer skoraj polovico manj kot leto prej.

FURS je lani pobral za skoraj 5,5 milijarde evrov prispevkov za socialno varnost, ki so prihodek pokojninske blagajne. To je dobrih sedem odstotkov več kot leto prej.

Za nedvoumno določeno osnovo za plačilo prispevkov

Članica sveta Anka Tominšek, predstavnica upokojenskih organizacij, je izrazila pričakovanje, da bosta pokojninska in zdravstvena zakonodaja čimprej spremenjeni. In sicer tako da bo v njiju nedvoumno določena osnova za plačilo prispevkov od dohodkov iz drugega pravnega razmerja.

Izpolnjevanje obveznosti zavezancev za prispevke se po ugotovitvah FURS-a zmanjšuje s povečevanjem kompleksnosti določb.
Po zagotovilih generalnega direktorja ZPIZ-a Marijana Papeža je sodelovanje s FURS-om dobro, pri čemer je izrazil upanje, da bo tako tudi v prihodnje.

Prilagajanje delovnih mest invalidom

Seznanili so se tudi s poročilom javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada za lani v delu, ki se nanaša na invalidsko področje. V skladu so zagotovili, da so lani veliko dejavnosti usmerili v predstavljanje možnosti, ki jih imajo delodajalci pri prilagajanju delovnih mest za invalide.

Tominšek niso prepričali, da so naredili večji korak naprej. Zanimalo jo je, kako je mogoče, da delodajalci še vedno ne poznajo vseh možnosti za prilagoditev delovnih mest. Tominšek meni, da za to prilagoditev ni bilo storjenega dovolj.

Generalnega direktorja Papeža ne preseneča, da v ta namen ni bilo porabljenih več sredstev. Ustreznih zakonodajnih sprememb namreč še vedno ni. Prepričan je, da bi moral biti vzpostavljen enoten izvedenski organ. Z osebo, ki je v dolgotrajnem bolniškem staležu, bi morali čim prej stopiti v stik in načrtovati njeno poklicno prihodnost, denimo vključitev v poklicno rehabilitacijo, namesto da je v staležu več let, meni Papež.

Drugi sklepi na tokratni seji

Svet zavoda je na seji sprejel tidi sklep o najnižji in najvišji pokojninski osnovi, najnižji osnovi za odmero nadomestil iz invalidskega zavarovanja in najvišjem znesku nadomestila za čas poklicne rehabilitacije od 1. januarja ter sklep o zgornjih mejah za izplačilo dela vdovske pokojnine od 1. januarja.

Prav tako so za objavo v uradnem listu pripravili javni razpis za delitev sredstev za rekreativno, športno in kulturno dejavnost upokojencev in invalidov v letošnjem letu.

vir Foto: STA