Pogajanja vlade z zdravniki brez napredka

Pogajanja med slovensko vlado in sindikatom zdravnikov Fides ostajajo brez napredka, kar vse večje skrbi povzroča na vseh straneh. Zdravniki zahtevajo temeljite spremembe v plačnem sistemu, ki bi jih ločil v samostojen zdravstveni steber, in sicer s takojšnjim finančnim učinkom ter odpravo obstoječih nesorazmerij, a vlada njihovim zahtevam ne ustreže.

Zaradi stavke je bilo odpovedanih več kot 7000 zdravstvenih storitev, kar močno obremenjuje paciente. Kljub temu Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) poroča, da se število čakajočih na zdravstvene storitve med stavko ni povečalo, kar je presenetljivo in morda kaže na uspešno obvladovanje krize s strani zdravstvenih ustanov.

Se bo situacija poslabšala?

Zdi pa se, da bi lahko situacija kmalu postala bistveno slabša. Zdravniška zbornica Slovenije je skupaj z Glavnim odborom Slovenskega zdravniškega društva in strokovnimi direktorji bolnišnic opozorila na resno grožnjo, ki jo predstavlja možen umik soglasij zdravnikov za delo preko zakonskih omejitev. Če do tega pride, bi po projekcijah, naročenih pri ministrstvu za zdravje, lahko že v šestih dneh zmanjkalo osebja, kar bi še dodatno poslabšalo že tako napeto situacijo v slovenskem zdravstvenem sistemu.

Boštjan Kersnič, predsednik Odbora za bolnišnično in specialistično zdravstvo je v sporočilu za javnost poudaril:  “Bolnišnice so življenjsko odvisne od pogodbenih specialistov iz drugih zdravstvenih zavodov in svojih zaposlenih, ki s svojim delom več kot 40-urnega delovnega tednika omogočajo, da se bolnišnice vsaj približajo izvajanju nujne medicinske pomoči in pogodbenim letnim obveznostim bolnišnic do načrta ZZZS-ja.” Večina zdravnikov ne dela pri drugem delodajalcu zunaj javnega zdravstva, temveč z nadurnim delom zagotavljajo neprekinjeno zdravstveno varstvo (NZV) v lastni bolnišnici.

“Zaradi napovedanih umikov soglasij za nadurno dela zdravnikov je ogrožen NZV, saj bo v regijskih bolnišnicah ob doslednem upoštevanju zakonskih omejitev najkasneje šesti dan po uveljavitvi umika soglasij zmanjkalo zdravniškega osebja, kar se bo vsak nadaljnji dan samo še stopnjevalo. Vsa nenujna elektivna dejavnost se bo deloma zmanjšala in nato postopno ugašala, saj se bodo zdravniki predodeljevali v zagotavljanje NZV-ja.” 

Boštjan Kersnič

Zapiranje pediatričnih oddelkov, porodnišnic?

Premik bolnikov v urgentne službe in terciarne bolnišnice zaradi stavke zdravnikov in umika soglasij za delo preko zakonskih omejitev predstavlja resen izziv za slovenski zdravstveni sistem. Pomanjkanje osebja in dosledno upoštevanje delovne zakonodaje bi lahko privedlo do zaprtja pediatričnih oddelkov in porodnišnic. Povečuje se zaskrbljenost, da mnogi zdravniki po koncu stavke ne bodo želeli vnovič podati soglasja za delo preko običajnega delovnega časa, kar dodatno otežuje situacijo.

Kerstnič je še pojasnil: “Dodatno zaskrbljenost povzroča možnost, da po koncu stavke veliko kolegic in kolegov ne bo želelo vnovič podati soglasja za več kot 40+8 oziroma neprekinjeno delo 16 ur. Večina zdravnikov dežurstev ne jemlje kot možnost dodatnega (nekonkurenčnega) prihodka, temveč kot neljubo obremenitev.”