Zaskrbljujoč porast ošpic: WHO in UNICEF pozivata k takojšnjim preventivnim ukrepom
Število primerov ošpic v Evropi in Srednji Aziji narašča, sta v torek opozorili Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in UNICEF, ki sta pozvali k nujnemu ukrepanju za odziv na izbruh. WHO in UNICEF sta v skupni izjavi poudarili, da bo število primerov ošpic v evropski regiji letos kmalu preseglo skupno število za celotno leto 2023.
“Že en primer ošpic bi moral biti nujen poziv k ukrepanju,” je izjavil dr. Hans Kluge, regionalni direktor WHO za Evropo. Dodal je, da nihče ne bi smel trpeti posledic te uničujoče, a zlahka preprečljive bolezni.
Ošpice so zelo nalezljiv virus, ki lahko povzroči resne zaplete, vendar ga je mogoče preprečiti s cepljenjem. Simptomi vključujejo visoko vročino, kašelj, izcedek iz nosu in izpuščaj po celem telesu, pravi WHO. Ena oseba lahko okuži med 12 in 18 drugih, ki niso zaščiteni pred virusom.
V prvih treh mesecih leta 2024 so v 45 od 53 držav v evropski regiji WHO zabeležili več kot 56.000 primerov ošpic, kar je že skoraj doseglo število prijavljenih primerov za celotno leto 2023, ko so poročali o več kot 61.000 primerih v 41 državah. Skoraj polovica prijavljenih primerov je bila pri otrocih, mlajših od pet let, med tistimi, ki so zboleli, pa jih več kot tri četrtine ni prejelo nobenega odmerka cepiva proti ošpicam.
Države z največjim številom primerov
Države z največjim številom primerov so Kazahstan, Azerbajdžan in Rusija, medtem ko sta bili Romunija in Avstrija edini državi EU med prvimi desetimi državami z največ primeri med aprilom 2023 in marcem 2024.
“Povečanje števila primerov ošpic je jasen znak zmanjšanja precepljenosti,” je izjavila Regina De Dominicis, UNICEF-ova regionalna direktorica za Evropo in Srednjo Azijo, ter pozvala k nujnemu ukrepanju vlade za zaščito otrok pred to nevarno boleznijo, ki jo je mogoče preprečiti.
Prejšnja opozorila so že kazala na zaskrbljujoč porast primerov ošpic v Evropi. Leta 2023 se je število primerov povečalo za več kot 30-krat. Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je prejšnji mesec opozoril na porast bolezni, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem, kot sta ošpice in oslovski kašelj.
Med marcem 2023 in koncem februarja 2024 so v državah EU zabeležili približno 5770 primerov ošpic, vključno s petimi smrtnimi primeri. Dojenčki, mlajši od enega leta, so najbolj izpostavljeni tveganju, saj so premladi za cepljenje.
“Ošpice se zelo enostavno širijo, zato je visoka precepljenost, vsaj 95 odstotkov prebivalstva cepljenih z dvema odmerkoma cepiva, ki vsebuje ošpice, bistvena za prekinitev prenosa,” so sporočili iz ECDC.
Primeri oslovskega kašlja so se prav tako povečali, pri čemer je ECDC poročal o več kot desetkratnem povečanju primerov v letih 2023 in 2024 v primerjavi z letoma 2022 in 2021. Agencija je poudarila pomembnost pravočasnega cepljenja dojenčkov in cepljenja med nosečnostjo, kar lahko pomaga zaščititi tudi majhne dojenčke.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Wikipedia/CDC Global , Jim Goodson, MPH