WHO preučuje napredna zdravila za hujšanje
Zdravilo Wegovy, ki ga proizvaja podjetje Novo Nordisk, in podobna napredna zdravila za hujšanje niso enostavna rešitev za boj proti porastu debelosti po vsem svetu, je opozoril vodja prehrane pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) v pogovoru za Reuters. WHO se je odločila ponovno preučiti smernice za obvladovanje debelosti po več kot 20 letih.
Francesco Branca, direktor za prehrano in varnost hrane pri WHO, je povedal, da organizacija trenutno pregleduje smernice, začenši z zdravljenjem debelosti pri otrocih in mladostnikih, nato pa bo posodobila priporočila za odrasle, ki bodo odražala najnovejše ugotovitve.
Nazadnje je WHO smernice na tem področju pripravila leta 2000 in so bile uporabljene kot model za države, ki nimajo sredstev za razvoj lastnih strategij.
WHO je zaprosila Inštitut Mario Negri za farmakološke raziskave v Milanu, Italija, da oceni dokaze o uporabi različnih zdravil za otroke in mladostnike. Ta ocena vključuje tako starejše možnosti, kot je zdravilo Xenical proizvajalca GSK, kot tudi novejša in močnejša zdravila, kot sta Wegovy in Mounjaro proizvajalca Eli Lilly and Co, je razkril Branca v izjavi za Reuters.
Zdravila za debelost: del celovite strategije
Branca poudarja, da je napačno predstavljati ta zdravila kot dokončno rešitev. Čeprav so zdravila za zdravljenje debelosti pomembna, jih je treba vključiti v celovit pristop. Niso čudežno zdravilo za vsakogar, temveč eden od vidikov širše strategije.
Branca je dejal, da so za obvladovanje debelosti še vedno ključni dodatni ukrepi, kot sta sprememba prehrane in telesna dejavnost. Po najnovejših podatkih WHO se je delež otrok in mladostnikov, starih od 5 do 19 let, s prekomerno telesno težo ali debelostjo leta 2016 povzpel na več kot 18 %. To je znatno povečanje v primerjavi s 4 % leta 1975. Ta zaskrbljujoča statistika zdaj zajema več kot 340 milijonov posameznikov.
Podjetji Novo Nordisk in Eli Lilly še nista posredovali takojšnjega odgovora na prošnjo za komentar agencije Reuters.
Zdravili Wegovy in Mounjaro, ki sta bili prvotno zasnovani za pomoč posameznikom s sladkorno boleznijo tipa 2 pri uravnavanju ravni glukoze v krvi, sta nedavno dokazali, da lahko olajšata izgubo približno 15 % telesne teže. To je pritegnilo pozornost ne samo bolnikov, temveč tudi vlagateljev in celo znanih osebnosti.
Agonisti GLP-1: Učinki, smernice in dileme
Zdravila Wegovy in Mounjaro, ki spadata v skupino zdravil imenovanih agonisti GLP-1, se dajeta s tedenskimi injekcijami. Delujeta tako, da vplivata na signale lakote v možganih in upočasnita hitrost praznjenja želodca, kar povzroči daljši občutek sitosti.
Čeprav študije kažejo obetavne rezultate teh zdravil pri izgubi telesne teže, dolgoročni učinki še niso dovolj raziskani. Kljub temu je Ameriška akademija za pediatrijo že priporočila uporabo teh zdravil pri otrocih, starih 12 let in več, ki trpijo zaradi debelosti.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izjavila, da bodo njihove revidirane smernice temeljile na zanesljivejši metodologiji in vključevale najnovejša znanstvena spoznanja. Prvi osnutek novih smernic za zdravljenje otrok in mladostnikov naj bi bil objavljen do konca letošnjega leta.
Vendar pa Branca opozarja, da je debelost “naraščajoča epidemija” in da je nujno potrebno sprejeti celovite in odločne ukrepe za reševanje tega problema. Samo zdravila niso dovolj; pomembne so tudi spremembe v prehrani, telesna dejavnost in drugi dodatni ukrepi.
Farmacevtska podjetja Novo Nordisk in Eli Lilly nadaljujeta z raziskavami in razvojem teh zdravil. Zdravniške organizacije po vsem svetu še vedno ocenjujejo njihovo uporabo in vlogo v zdravljenju debelosti. Nekateri strokovnjaki zagovarjajo širšo uporabo teh zdravil. Drugi pa predlagajo prednostno uporabo pri bolnikih z visokim tveganjem. Tovrstni bolniki imajo osnovne zdravstvene težave, kot so sladkorna bolezen ali srčno-žilne bolezni. Te težave se poslabšajo zaradi prekomerne telesne teže.
Vir Foto Pexels