Wall Street je zabeležil rast borznih indeksov

Wall Street je včeraj zabeležil rast borznih indeksov, ki so si tako delno opomogli od padcev prejšnjega dne. V ospredju optimizma so bili boljši četrtletni poslovni rezultati več podjetij, ki so presegli analitična pričakovanja. Dow Jones Industrial Average je zrasel za 0,40 odstotka na 38.424 točk. S&P 500 je pridobil 0,96 odstotka in je na 5.000 točk. Tehnološko bogat Nasdaq Composite pa je medtem narasel za 1,30 odstotka in je na 15.859 točk. Rast prihaja po dnevu večjih izgub, ko so indeksi izgubili več kot odstotek svoje vrednosti.

Med zmagovalci dneva so bile delnice Uberja, ki so skočile za skoraj 15 odstotkov, in Lyfta, s približno 35-odstotnim povečanjem. Prav tako so k rasti indeksov S&P 500 in Nasdaq prispevali skoki cen delnic tehnoloških gigantov kot so Nvidia, Meta Platforms in Tesla, vsi so zabeležili več kot dva odstotka rasti.

Kljub pozitivnemu gibanju, na trgu ni bilo zaznati evforije, predvsem zaradi poročila o januarski inflaciji, ki je nepričakovano narasla na 3,1 odstotka na letni ravni. To je zmanjšalo pričakovanja o morebitnem znižanju obrestnih mer s strani Ameriške centralne banke že v marcu, medtem ko so se tudi obeti za znižanje v maju zmanjšali.

Poleg ameriškega trga so pozitivne trende zabeležile tudi evropske borze. Londonski FTSE 100 je narasel za 0,75 odstotka na 7.568 točk, frankfurtski DAX je pridobil 0,38 odstotka na 16.945 točk, pariški CAC 40 pa je zrasel za 0,68 odstotka na 7.677 točk, kar kaže na širšo globalno optimizem vlagateljev.

Japonska zdrsnila v recesijo in izgubila naslov tretjega največjega svetovnega gospodarstva

Japonsko gospodarstvo je na koncu prejšnjega leta nepričakovano vstopilo v fazo recesije, s čimer je izgubilo mesto tretjega največjega svetovnega gospodarstva, ki ga je prevzela Nemčija. To presenetljivo nazadovanje je sprožilo vprašanja o prihodnosti japonske denarne politike, ki že desetletje temelji na izjemno ohlapnih ukrepih.