Visoke obrestne mere zmanjšujejo zanimanje tujih vlagateljev za nemške nepremičnine
Visoke obrestne mere in gospodarska negotovost so občutno zmanjšale zanimanje čezmorskih vlagateljev za nemške nepremičnine. Po podatkih BNP Paribas Real Estate so tuji kupci v prvem četrtletju leta 2024 predstavljali le 35 odstotkov vseh nakupov poslovnih nepremičnin, kar je najnižji delež od leta 2013. Lani so tuji vlagatelji še vedno predstavljali 37 odstotkov vseh transakcij na tem trgu.
Razlogi za upad naložb so številni. Med glavnimi dejavniki sta visoka inflacija in strah pred recesijo v Nemčiji. Čeprav je nemško gospodarstvo v prvih treh mesecih letošnjega leta beležilo nepričakovano rast BDP za 0,2 odstotka, strokovnjaki opozarjajo, da bodo strukturne težave še naprej zavirale gospodarsko proizvodnjo.
V preteklem letu se je nemško gospodarstvo skrčilo za 0,3 odstotka, tako v četrtem četrtletju kot tudi na letni ravni, s čimer je Nemčija postala najslabše uspešno večje gospodarstvo na svetu v letu 2023. Energetska kriza v Evropi, zaradi odvisnosti nemškega industrijskega sektorja od ruskega goriva, je delno pojasnilo za ta upad. Vendar pa staranje prebivalstva, pomanjkanje javnih naložb, pretirana birokracija in počasna produktivnost še naprej predstavljajo resne ovire za prihodnjo rast.
Nizka stopnja brezposelnosti
Nemčija se je v zadnjih desetletjih ponašala z nizko stopnjo brezposelnosti, gospodarsko stabilnostjo in nizkimi obrestnimi merami, kar je pritegnilo številne vlagatelje na njen nepremičninski trg. Med letoma 2005 in 2019 se je zaposlenost povečala za več kot 15 odstotkov, kar je pomenilo pravi “čudež na trgu dela”.
Kljub temu pa nekateri strokovnjaki menijo, da se Nemčija ni dovolj hitro prilagodila tehnološkemu napredku, kar je prispevalo k upadanju produktivnosti. Poleg tega nemški nepremičninski trg ni tako centraliziran kot v drugih državah, kot sta Francija in Združeno kraljestvo. Gospodarska moč Nemčije je razpršena v več mestih, kar lahko odvrača vlagatelje, ki raje usmerjajo svoj kapital v bolj centralizirana območja.
Stroškovni pritiski in visoke cene v gradbeništvu dodatno zmanjšujejo povpraševanje po stanovanjih. Poročilo inštituta IFO je pokazalo, da je aprila več kot polovica podjetij v nemškem sektorju stanovanjske gradnje poročala o pomanjkanju naročil, kar napoveduje negotove čase za nemški nepremičninski trg.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik