V pričakovanju znižanja obrestnih mer: Globalni delniški trgi višje
Pretekli teden so globalni delniški trgi doživeli občutno rast, predvsem zaradi pričakovanj vlagateljev, da bodo ključne centralne banke kmalu znižale obrestne mere. Ta optimizem je sprožil znaten dvig vrednosti delniških indeksov na različnih celinah.
Wall Street
Na ameriških tleh je indeks Dow Jones pridobil 2,2 odstotka in se povzpel na 39.512 točk, medtem ko je širši indeks S&P 500 zabeležil 1,85-odstotno rast na 5222 točk. Tehnološki indeks Nasdaq je prav tako sledil pozitivnemu trendu s 1,1-odstotnim dvigom na 16.340 točk. Rast Wall Streeta že tretji teden zapored lahko pripisujemo novim podatkom z ameriškega trga dela, ki kažejo na povečanje števila prošenj za nadomestilo za brezposelnost za 231.000, kar je več od pričakovanj. Čeprav so ti podatki s socialnega in gospodarskega vidika slabi, nakazujejo možnost ohlajanja trga dela, kar bi lahko vodilo do znižanja inflacije in s tem odprlo prostor za znižanje obrestnih mer s strani ameriške centralne banke (FED).
Evropa in Združeno kraljestvo sledita vzoru
Podobno kot v ZDA, so tudi evropski delniški trgi doživeli opazno rast. Londonski FTSE 100 je pridobil 2,7 odstotka, nemški DAX pa celo 4,3 odstotka, medtem ko je francoski CAC 40 narasel za 3,3 odstotka. Vse te rasti so dosegle rekordne vrednosti, saj trgi pričakujejo, da bodo evropske centralne banke začele zniževati obrestne mere pred ameriškim FED-om. Britanska centralna banka je sicer obdržala obrestne mere nespremenjene, vendar so izjave vodilnih napovedale možno znižanje že v juniju.
Poslovni rezultati in makroekonomski podatki kot dodatna podpora
Vzpon trga delnic ni le posledica pričakovanj glede obrestnih mer, ampak ga podpirajo tudi solidni poslovni rezultati podjetij. Iz indeksa S&P 500 je svoje rezultate za prvo četrtletje objavilo 459 podjetij, pri čemer jih je približno 77 odstotkov preseglo pričakovanja analitikov glede dobička. To kaže na odpornost podjetij kljub izzivom, ki jih prinaša trenutno gospodarsko okolje.
Izhod Velike Britanije iz recesije
Poleg pozitivnih gibanj na delniških trgih je Velika Britanija objavila, da je v prvem četrtletju izstopila iz recesije, saj je bruto domači proizvod (BDP) narasel za 0,6 odstotka, kar je preseglo analitična pričakovanja o 0,4-odstotni rasti. To je pomembna novica za britansko gospodarstvo, saj je država v drugi polovici prejšnjega leta doživela plitvo recesijo.
Čeprav trenutni podatki kažejo na pozitivne trende, vlagatelji in analitiki pozorno spremljajo prihajajoče poročilo o inflaciji v ZDA, ki bo objavljeno naslednji teden. Ti podatki bodo ključni za oceno prihodnjih korakov ameriškega FED-a. Z malo verjetnosti začetka zniževanja obrestnih mer v juniju, se oči vse bolj usmerjajo proti jeseni ali koncu leta za možne poteze s strani centralne banke.
[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Freepik