UNESCO poziva k vključevanju GenUI v šolski program
Po nedavnem poročilu Unesca izobraževalne ustanove po vsem svetu niso dovolj pripravljene. Na vključevanje generativne umetne inteligence (GenUI) v svoje učne načrte niso ustrezno pripravljene.
Poročilo predlaga, da vlade uveljavijo predpise o uporabi GenUI v učilnicah, in priporoča starostne omejitve. Glede na nedavno poročilo Unesca so izobraževalne ustanove po vsem svetu neustrezno pripravljene. Prav tako se šole pri vključevanju generativne umetne inteligence (GenUI) v svoje učne načrte soočajo z izzivi.
Do januarja 2023 je imel ChatGPT 100 milijonov aktivnih mesečnih uporabnikov. Vendar je do julija le ena država določila predpise za uporabo GenUI. V poročilu je poudarjen potencialni vpliv GenUI na razvoj ključnih človeških veščin, kot sta kritično mišljenje in ustvarjalnost.
Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) je izrazila zaskrbljenost, skrbi jih zlasti povečevanje globalnega tehnološkega razkoraka. Ta razkorak pa se zaradi sistemov GenUI, ki lahko ustvarjajo pristranske vsebine le še povečuje. Stefania Giannini, pomočnica generalnega direktorja Unesca za izobraževanje, je dejala: “Takšne spretnosti imajo lahko velik vpliv na izobraževanje, saj odražajo napredno razmišljanje, ki je ključno za človeško učenje.
Ponovna ocena spletne zaščite za mladoletnike
Poročilo razkriva, da šole po vsem svetu niso pripravljene na vključevanje generativne umetne inteligence, in sicer predvsem zaradi pomanjkanja vladne politike. Avtorji priporočajo sedemstopenjski, na človeka osredotočen pristop k uvajanju generativne umetne inteligence v izobraževanje. To vključuje upoštevanje smernic GDPR in krepitev zakonodaje o avtorskih pravicah. Izstopajoče priporočilo iz poročila je predlog o starostni omejitvi uporabe generativne umetne inteligence – prvo tovrstno priporočilo.
UNESCO ugotavlja, da morajo biti uporabniki ChatGPT trenutno stari najmanj 13 let, potekajo pa razprave, da bi starost dvignili na 16 let. Avtorji poudarjajo, da so številne spletne zaščite za mladoletnike nastale že pred izumom umetne inteligence, in pozivajo oblikovalce politik, naj ponovno razmislijo o teh omejitvah.
“Glede na porast klepetalnih robotov GenUI bi morale države razmisliti o primerni starosti posameznikov, da lahko samostojno sodelujejo s platformami GenUI,” so zapisali pri Unescu. Poročilo poudarja transformativni potencial umetne inteligence in poziva k večjemu nadzoru v prihodnjih letih, saj je izobraževanje na pragu velikih sprememb, ki jih poganja tehnologija.
Zakonodaja EU o umetni inteligenci bo predvidoma sprejeta še letos ali v začetku leta 2024.
Vir foto: Pixabay