Avdijivka je postala bojišče inovacij in odločilnih bitk

V okolico mesta Avdijivka, ki je postalo žarišče spopadov v regiji Doneck, Ukrajina dovaja sveže sile, je sporočil vrhovni ukrajinski poveljnik. Brigadir Oleksandr Tarnavski, poveljnik skupine Tavria, ki vodi obrambo mesta, je povedal, da se ukrajinske sile krepijo z dodatnimi ognjenimi položaji in novimi enotami. “Krepimo linije, postavljamo dodatne ognjene položaje in uporabljamo nove sile,” je izjavil Tarnavski.

Ruske sile si po njegovih besedah prizadevajo zavzeti Avdijivko “za vsako ceno in čim prej”, kar kaže na njihovo odločnost in agresivno strategijo v tej regiji. Ukrajinske obrambne sile se tako soočajo z vedno večjimi izzivi, saj je njihova odločitev za nadaljnjo krepitev obrambe mesta namesto umika na bolj varne položaje pokazatelj pripravljenosti na dolgotrajnejše spopade.

V obrambo mesta je bila poslana 3. brigada ukrajinske vojske, ki velja za eno najboljših enot in je bila usposobljena za uporabo zahodnega orožja. Ta poteza priča o resnosti situacije in odločnosti Ukrajine, da obrani svoje ozemlje.

Štirimesečna bitka za Avdijivko je privedla do intenziviranja zračnih napadov obeh strani. Po poročanju Forbesa, Ukrajinci za napade na ruske sile uporabljajo tisoče majhnih dronov. Rusi pa za napade na ukrajinske cilje uporabljajo aerodinamične bombe. Asimetrična uporaba zračnih sil razkriva ključne strategije in izzive v tekočem konfliktu, vključno z ukrajinsko pomanjkanjem streliva in oslabljeno zračno obrambo. Slednje pa Rusiji omogoča intenzivnejšo uporabo svojih letalskih sil.

Pomanjkanje streliva

Konec lanskega poletja so Ukrajinci izstrelili enako število granat kot Rusi. Kljub temu, da ukrajinske brigade med poletno ofenzivo niso veliko napredovale, je bilo to vsaj deloma posledica enakovrednega razmerja sil v topniškem bojevanju. Oktobra je ameriški kongres, pod vodstvom republikancev, blokiral pošiljanje dodatne pomoči Ukrajini, kar je ukrajinsko vojsko prikrajšalo za potencialno več sto tisoč kosov topništva in stotine protiletalskih raket. To sovpada s časom, ko so ruske čete začele napredovati na fronti okrog Avdijevke, kar kaže na neposreden vpliv mednarodne podpore na potek konflikta.

Ukrajinski garnizon v Avdijevki, ki ga sestavlja izčrpana 110. mehanizirana brigada, se je zaradi pomanjkanja topništva in človeških virov zatekel k uporabi brezpilotnih letal. Pomanjkanje tradicionalnega topništva je bilo tako akutno, da je ukrajinski dopisnik Jurij Butusov izpostavil nujno potrebo po svežih rezervah in rotaciji enot ter zalogah topništva. Kot odgovor na to pomanjkanje so se Ukrajinci konec lanskega leta odločili znatno povečati domačo proizvodnjo malih FPV brezpilotnih letal, dosežek, ki jim zdaj omogoča proizvodnjo več kot 50.000 teh brezpilotnih letal na mesec.

Ti droni, čeprav manjši in lažji kot tradicionalne topniške granate, so postali ključni element ukrajinske obrambne strategije. Vsak FPV kamikaze dron lahko nosi pol kilograma eksploziva in ima doseg približno tri kilometre, kar je v ostrih nasprotjih s 155-milimetrsko topniško granato, ki nosi okoli 11 kilogramov eksploziva in ima doseg do 24 kilometrov. Kljub omejenim zmogljivostim so ti droni v kombinaciji s strelci granat postali natančno in učinkovito orožje v bitki za Avdijivko, kjer “kamikaze brenčijo po nebu,” kot opisuje ruski bloger.

Smrtonosno “območje dronov”

Ruski vojaki, utrujeni od nenehnih opozoril in skakanja v zavetje pred napadi z brezpilotnimi letali, so na neki točki opustili poskuse izogibanja tem drobnim morilcem, kar je privedlo do fatalističnega sprejemanja usode med nekaterimi enotami. “Če te ubije, te ubije,” je zapisal eden izmed njih, kar odraža temno realnost trenutnega stanja na bojišču.

Najnevarnejši del napada za ruske sile predstavlja marš dolg nekaj več kot kilometer, ki vodi od njihovih linij na jugu mesta do položajev okoli Carske Ohote v predmestju Avdijivka. Ta pot je še posebej smrtonosna, saj vključuje prečkanje območij brez naravnega kritja, ki so pod nadzorom ukrajinskih brezpilotnih letal. “Molili boste, da se boste vrnili,” opisuje situacijo bloger, kar nakazuje na visoko stopnjo nevarnosti za ruske sile.

Dodatno je izpostavljena neučinkovitost ruskih sistemov za elektronsko bojevanje, ki bi morali teoretično onemogočiti delovanje ukrajinskih FPV brezpilotnih letal. Namesto tega bloger kritizira korupcijo in poudarja, da so uradniki bolj osredotočeni na ohranjanje svoje podobe kot na izboljšanje elektronskega bojevanja.

Dovolj, da omejijo ruska letala

Kljub temu, da Ukrajinci nadzorujejo le majhen del zračnega prostora neposredno nad Avdijevko, je to dovolj, da omejijo ruska letala, ki za bombardiranje ne potrebujejo preleteti neposredno nad mestom. Ruska taktika vključuje uporabo satelitsko vodenih bomb, ki jih spuščajo s srednje ali visoke nadmorske višine, kar jim omogoča, da ciljajo ukrajinske položaje brez neposrednega vstopa v ukrajinski zračni prostor.