Tusk pred izzivom: Poljski parlament zavrnil dekriminalizacijo splava

Donald Tusk, nekdanji poljski premier, se sooča z največjim političnim nazadovanjem, odkar je prevzel oblast. Tusk je namreč v parlamentu glede predloga o dekriminalizaciji splava doživel nepričakovan poraz. Neuspeh prihaja po presenetljivi zmagi njegove koalicije na oktobrskih volitvah, ki so temeljile na obljubah o ponovni vzpostavitvi pravne države in liberalizirajočih reformah, vključno z dovoljenjem istospolnih partnerstev in razveljavitvijo strogih predpisov proti splavu.

15. julija je Tusk doživel hud udarec, ko je parlamentarno glasovanje o prenehanju pregona ljudi, ki pomagajo pri splavu, spodletelo s sicer majhno razliko, in sicer 218 proti 215. To je bil posledica nasprotovanja konservativcev znotraj njegove lastne koalicije. Ta poraz je sprožil vprašanja o sposobnosti Tuska, da uresniči ključne reforme, kar je povzročilo nemire med njegovimi podporniki.

Protesti pred parlamentom

Pod pritiskom se je pred parlamentom zbralo okoli 1000 protestnikov, ki so zahtevali izpolnitev predvolilnih obljub. Marta Lempart, vodja organizacije Stavka žensk, je z odra glasno izrazila nezadovoljstvo s trenutnim stanjem: “Kaj za vraga so mislili, da se bo zgodilo: da bomo odnehali? Odjebi!” Joanna Adamczyk, uradnica v svojih 30-ih, je izrazila frustracijo in izčrpanost zaradi nezmožnosti vlade, da izpolni ključne predvolilne obljube, ki ne zahtevajo obsežnih proračunskih izdatkov.

Zgodovinsko ozadje in trenutne razmere

Desna stranka Zakon in pravičnost (PiS) je leta 2020 zaostrila pravila o splavu na Poljskem, kar je povzročilo skoraj popolno prepoved splava. Ta pravila so bila le še dodatno omejena, saj je bil splav dovoljen le v primerih posilstva, incesta ali če je bilo življenje ženske ogroženo. Primeri žensk, ki so umrle zaradi zavrnitve splava ob zdravstvenih zapletih, so spodkopali priljubljenost PiS in prispevali k zmagi Tuskove koalicije.

Pred glasovanjem 12. julija je Tusk poudarjal pomen dekriminalizacije splava kot ključen del svoje vizije reforme. Kljub temu je konservativna Poljska ljudska stranka (PSL), članica njegove koalicije, združila moči z opozicijo, da bi zavrnila predlog. Tusk je suspendiral dva poslanca iz svoje stranke, ki nista glasovala v skladu s strankarsko linijo, in razrešil enega od njih z mesta namestnika ministra.

Reakcije in prihodnji koraki

Protesti, ki so sledili neuspešnemu glasovanju, so pokazali globoko nezadovoljstvo med ženskami, ki so glasovale za Tuska prav zaradi njegovega stališča glede splava. Adamczyk je poudarila, da so ženske prispevale k oslabitvi vlade PiS in k uspehu koalicije, zato pričakujejo, da bo Tusk izpolnil svoje obljube.

Vendar pa Tuskovo prizadevanje za uresničitev reform omejujejo konservativni člani koalicije, kot je PSL, ki želijo ohraniti tradicionalne vrednote. Adam Jarubas, poslanec PSL, je dejal, da koalicija potrebuje močno konservativno krilo za preživetje in uresničitev programa, saj je poljska družba večinoma konservativna.

Kljub temu Lempart poziva Tuska, naj razreši Władysława Kosiniak-Kamysza iz PSL kot podpredsednika vlade, zaradi njegovega nasprotovanja dekriminalizaciji splava. Kosiniak-Kamysz vztraja, da splav ni prednostna naloga volivcev, kar kažejo raziskave, ki kažejo, da so varnost, zdravstvo in gospodarstvo pomembnejši.

Negotova prihodnost

Tuskova koalicija se sooča z negotovimi možnostmi za izvedbo obljubljenih reform. Predlog o dekriminalizaciji splava, ki je bil najmanj razdiralni, je padel, kar zmanjšuje možnosti za uspeh drugih reform. Posebna parlamentarna komisija še vedno pripravlja kompromisno besedilo, ki bi dovoljevalo splav do 12. tedna nosečnosti, vendar se zdi, da bo težko doseči podporo konservativcev.

Medtem ko se Tusk sooča s kritikami in pritiski, je jasno povedal, da bo nadaljeval prizadevanja za zaščito pravic žensk in izvedbo reform, čeprav priznava svoje trenutne neuspehe. Njegova sposobnost, da ohrani podporo in uresniči obljube, bo ključna za prihodnje politično preživetje in uspeh njegove koalicije.

[Vir: Politico]; Portal24; Foto: Wikimedia/ Evropska ljudska stranka