TikTok zaradi zakona, ki bi lahko prepovedal aplikacijo toži ZDA

TikTok in njegova kitajska matična družba ByteDance sta sprožila tožbo proti Združenim državam Amerike. Razlog za tožbo je novi zakon, ki bi lahko prisilil ByteDance k prodaji svoje priljubljene aplikacije za deljenje videov ali pa se soočiti s prepovedjo delovanja v ZDA. Tožba, ki je bila vložena v torek, napoveduje možnost dolgotrajnega pravnega boja, ki bi lahko odločil o prihodnosti TikToka v Ameriki.

ByteDance trdi, da je zakon, podpisan s strani predsednika Joeja Bidena kot del večjega paketa pomoči tujini vrednega 95 milijard dolarjev, “očitno neustaven”. Podjetje meni, da je bil zakon, ki od ByteDance zahteva prodajo TikToka v devetih mesecih, namenoma oblikovan, da oteži poslovanje TikToka v ZDA.

TikTok, ki ga v Ameriki uporablja 170 milijonov ljudi, je zakon opisal kot neposredno kršitev Prvega amandmaja ameriške Ustave, ki ščiti svobodo govora. ByteDance poudarja, da je zakon prvi v zgodovini, ki izrecno prepoveduje eno določeno platformo za izražanje in govorno svobodo.

Poleg zahtev za razveljavitev zakona TikTok in ByteDance od sodišča zahtevata tudi odredbo, ki bi državnemu tožilcu Merricku Garlandu prepovedovala uveljavljanje zakona. Dodajajo, da “kvalificirana odsvojitev”, kot jo zahteva zakon, ni mogoča zaradi komercialnih, tehnoloških in pravnih ovir, ki so pred njimi. TikTok bi se moral po tem zakonu zapreti do 19. januarja 2025, če se prodaja ne bi zgodila.

Nacionalna varnost

Boj za TikTok je pridobil na intenzivnosti v kontekstu naraščajočega strateškega rivalstva med ZDA in Kitajsko, predvsem na področjih naprednih tehnologij in varnosti podatkov. Obe državi te sektorje smatrata za ključne za svojo gospodarsko moč in nacionalno varnost. Ameriški zakonodajalci in uradniki iz obeh političnih taborov ter predstavniki organov pregona so izrazili zaskrbljenost, da bi kitajske oblasti lahko prisilile ByteDance, da jim preda podatke ameriških uporabnikov TikToka ali celo vplivala na javno mnenje preko manipulacije algoritmov aplikacije.

Nekateri kritiki so se sklicevali na študijo Univerze Rutgers, ki kaže, da TikTokovo prikazovanje vsebin morda ustreza interesom kitajske vlade. Vendar pa so nasprotniki zakona, ki predlaga omejitve za TikTok, poudarili, da kitajska vlada in druge zainteresirane stranke lahko dostopajo do informacij o Američanih na druge načine, na primer preko posrednikov, ki tržijo osebne podatke.

Ob tem opozorilo, da ameriška vlada ni zagotovila trdnih javnih dokazov, ki bi potrdili obtožbe o deljenju podatkov s kitajskimi oblastmi ali manipulaciji algoritmov. Jameel Jaffer, izvršni direktor Knight First Amendment Institute na Univerzi Columbia, izpostavlja, da bi kakršni koli poskusi prepovedi TikToka v ZDA lahko pomenili kršitev pravic svobode govora. “Prvi amandma ščiti pravico Američanov do dostopa do idej, informacij ali medijev iz tujine, brez močnega utemeljenega razloga za omejevanje dostopa,” je Jaffer izjavil, izražajoč pričakovanje, da bo izziv TikToka na morebitno prepoved uspešen.

[Vir: Eronews]; Portal24; Foto: Freepik