Terminske pogodbe za ameriške delnice, nafta in zlato višje
Terminske pogodbe za ameriške delnice so se v ponedeljkovem napetem azijskem trgovanju okrepile. Oblasti so namreč objavile načrte za omejitev posledic zloma banke Silicon Valley Bank (SVB), vlagatelji pa so medtem stavili, da dvig obrestnih mer ta mesec ni več gotov.
Ko je Goldman Sachs napovedal, da ameriška centralna banka ne bo več zvišala obrestnih mer naslednji teden, je dolar padel.
FED
Potem ko sta FED in ameriško ministrstvo za finance napovedala vrsto ukrepov za stabilizacijo bančnega sistema in dejala, da bodo vlagatelji v SVB imeli dostop do svojih vlog v ponedeljek, je na trgih prišlo do velikih sprememb.
FED je dejal, da bo za začasno financiranje bank na voljo dal dodatno financiranje prek novega programa. Program bi depozitarnim institucijam ponudil posojila do enega leta, podprta z državnimi obveznicami in drugim premoženjem, ki ga imajo te institucije.
Do potez je prišlo, ko so oblasti prevzele lastništvo newyorške banke Signature Bank, kar je že drugi propad banke v nekaj dneh.
Analitiki so ugotovili, da bo FED, namesto da bi ga vrednotil po tržni vrednosti, kar bi bankam omogočilo, da si izposojajo sredstva, ne da bi jim bilo treba prodati sredstva z izgubo, sprejel zavarovanje po nominalni vrednosti.
“To so močne poteze,” je dejal Paul Ashworth, vodja severnoameriškega gospodarstva pri Capital Economics.
Terminske pogodbe
Vlagatelji so se odzvali tako, da so terminske pogodbe za delnice ameriškega indeksa S&P 500 dvignile za 1,6 odstotka.
Terminske pogodbe za Nasdaq so višje za 1,7 odstotka.
Terminske pogodbe EUROSTOXX 50 so se okrepile za 0,3 odstotka.
Terminske pogodbe FTSE so se dvignile za 0,1 odstotka.
MSCI indeks se je povzpel za 1,4 odstotka, k čemur so prispevali dobički na Kitajskem.
Kitajski modri žetoni so dodali 0,8 odstotka. Peking je namreč presenetil, ker je na svojih položajih pustil vodjo centralne banke in finančnega ministra na svojih položajih, pri čemer je dal prednost kontinuiteti.
Japonski Nikkei je zaradi padca bančnih delnic padel za 1,6 odstotka. Južnokorejski (.KS11) zrasel za 0,2 odstotka.
Zaskrbljenost glede finančne stabilnosti je bila tolikšna, da so vlagatelji špekulirali, da FED zdaj ne bo želel zamajati čolna z dvigom obrestnih mer za super velikih 50 bazičnih točk naslednji teden – in se morda sploh ne bo zvišal.
Terminske pogodbe za sklade FED so se, da bi izničile kakršno koli možnost dviga za polovico točke, močno zvišale.
Valutni trgi
Implicitna najvišja vrednost obrestnih mer se je znižala vse do 5,08 odstotka.
Evropska centralna banka se bo sestala v četrtek. Svoje obrestne mere naj bi dvvignila za 50 bazičnih točk in napovedala nadaljnje zaostrovanje, čeprav bo zdaj morala upoštevati finančno stabilnost.
Dolar je padel za 0,9 odstotka. Glede na japonski jen je dolar na 133,78, glede na švicarski frank pa 0,6 odstotka. Evro se je okrepil za 0,8 odstotka in je na 1,0735 dolarja.
Zlato se je povzpelo za skoraj 1 odstotka na 1.885 dolarja za unčo, v petek je namreč poskočilo za 2 odstotka.
Cene nafte so nihale z navzdol navzgor, pri čemer je Brent dodal 20 centov na 82,98 dolarja za sod, ameriška nafta pa je pridobila 26 centov in je na 76,94 dolarja za sod.
vir Foto: Pexels