Tanja Fajon: “Varnostni svet ne deluje, kot bi moral.”

Varnostni svet Združenih narodov (ZN) v petek zaradi pravice do veta, ki jo ima Rusija, kljub prizadevanjem zadnjih dveh let, ne bo sprejel nove resolucije o vojni v Ukrajini. Medtem ko je Generalna skupščina ZN-a že dvakrat pozvala k takojšnjemu umiku Rusije iz Ukrajine, tokratnih poskusov za sprejetje resolucije ne bo.

Na novinarsko vprašanje v New Yorku se je slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon strinjala s stališčem predsednika vlade Roberta Goloba, da v trenutnih globalnih konfliktih ni primeren čas za reformo Varnostnega sveta ZN, čeprav je priznala, da je reforma kljub temu nujna. “Varnostni svet ne deluje, kot bi moral,” je izjavila Fajon. Poudarila je, da je zaradi ruske agresije v Ukrajini, ki zdaj traja že tretje leto, in Rusije kot stalne članice Varnostnega sveta, reforma še toliko bolj potrebna.

Vsekakor se moramo ukvarjati z reformo, ker Varnostni svet ne deluje, kot bi moral. V idealnih razmerah bi si seveda želeli, da Varnostni svet sprejme resolucijo, vendar ima Rusija stalni sedež v Varnostnem svetu in njena agresija v Ukrajini tako stopa v tretje leto. Slovenija si bo kot nosilka dosjeja o Ukrajini sicer v tej smeri prizadevala še naprej.

Tanja Fajon

Kljub težavam z dosego soglasja v Varnostnem svetu, Slovenija, ki vodi dosje o Ukrajini, nadaljuje s prizadevanji za podporo Ukrajini in iskanjem odgovornosti za zločine, ki so bili storjeni. Ministrica Fajon je napovedala, da bo Slovenija v ZN-u izpostavila svojo nadaljnjo trdno podporo Ukrajini.

V EU-ju potekajo stalne razprave o vojni in ruski grožnji drugim državam, še posebej čustvena je bila razprava po smrti ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Strinjam se, da Rusija ni Putin, ki bo odgovarjal za svoje zločine, in ključno je, da podpremo vse tiste v Rusiji, ki si želijo miru.

Tanja Fajon

Slovenija je prevzela ključno vlogo pri obravnavi ukrajinskega dosjeja v Varnostnem svetu Združenih narodov (ZN), potem ko je to vlogo prevzela od Albanije, prejšnje članice iz skupine vzhodnoevropskih držav ZN-a. Slovenski diplomati so igrali pomembno vlogo pri organizaciji tokratnega zasedanja Varnostnega sveta, kjer bo nastopil tudi generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres.

Pomoč ZDA je ključna

Zunanja ministrica Tanja Fajon je izpostavila, da je nadaljevanje ameriške pomoči Ukrajini ključno vprašanje v trenutnih razmerah, pri čemer je omenila zastoj zaradi republikanske blokade v ameriškem kongresu. Kljub temu je Evropska unija (EU) pred kratkim odobrila finančno pomoč v višini 50 milijard evrov za Ukrajino. Fajon se ni želela spuščati v špekulacije o izidu ameriških predsedniških volitev, je pa izrazila željo po močnem transatlantskem partnerstvu.

Poleg tega Slovenija intenzivno išče teme, ki jih bo poudarjala med svojim septembrskim predsedovanjem Varnostnemu svetu ZN-a, obdobju, ko bodo v New Yorku prisotni skoraj vsi svetovni voditelji. Slovenija bo svetu predsedovala še enkrat, in sicer ob koncu svojega mandata decembra prihodnje leto.

Ob drugi obletnici ruske agresije na Ukrajino bo ministrica Fajon sodelovala na razpravah v Generalni skupščini in Varnostnem svetu ZN-a. Na vprašanje o možnostih za mir je ministrica odgovorila, da je to vprašanje za režim Vladimirja Putina, pri čemer je opozorila na izčrpavanje obeh strani, ki povzroča civilne žrtve, škodo na infrastrukturi in negativno vpliva na meddržavne odnose.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24