Svetovni delniški trgi nižje, vlagatelji v pričakovanju potez FED-a

Svetovni delniški trgi so v sredo zabeležili padec, medtem ko so donosi ameriških državnih obveznic doživeli skromno povečanje. Vlagatelji so pozorno spremljali razvoj dogodkov, iskali so namreč namige o možnih prihodnjih potezah Federal Reserve (FED) glede na prihajajoče podatke o inflaciji in stanju potrošnje.

Indeks S&P 500 je zabeležil rahel padec, odstopajoč od svojega nedavnega rekordnega zaključka, pri čemer je šibkost v tehnološkem sektorju prispevala k negativnemu sentimentu. Znižanje prihaja po tem, ko so se delnice v prejšnji seji uspešno uprle nekoliko višji inflaciji potrošniških cen (CPI) v ZDA, kot je bilo pričakovano. Referenčni indeks S&P se je takrat dvignil, predvsem zaradi rasti delnic podjetja Oracle po objavi četrtletnega dobička.

Podatki o inflaciji niso bistveno spremenili pričakovanj, da bo Federal Reserve na svojem junijskem zasedanju znižala obrestne mere za vsaj 25 bazičnih točk (bps). Kljub temu so ti podatki prispevali k povečanju donosnosti ameriških državnih obveznic, trend, ki se je nadaljeval tudi v sredo.

Jay Hatfield, izvršni direktor pri Infrastructure Capital Advisors v New Yorku, je komentiral trenutne razmere: “Menimo, da je zelo optimistično, da v tem obdobju, ki bi moralo biti umik, ni umik. Trg nikoli ne pade, ker en dan kupujemo tehnologijo, drugi dan pa vse drugo, vendar nikoli ne pade, kar je po našem mnenju zelo ponovno dejanje za ta letni čas.”

V četrtek bodo vlagatelji prejeli dodatne podatke o inflaciji v obliki ameriškega indeksa cen proizvajalcev (PPI), skupaj s podatki o potrošnji in trgu dela, pred političnim sestankom FED-a naslednji teden.

Wall Street

Na Wall Streetu je rast donosov vplivala na tehnološki sektor in povzročila padec indeksa Nasdaq. Industrijsko povprečje Dow Jones in S&P 500 (.SPX) sta doživela mešane rezultate, pri čemer je S&P 500 pridobil 37,83 točke ali 0,10 % na 39.043,32, medtem ko je Nasdaq izgubil 87,87 točk ali 0,54 odstotka na 16.177,77.

Donosi so po podatkih o CPI nadaljevali s svojo rastjo, pri čemer so referenčni ameriški 10-letni vrednostni papirji narasli za 3,5 bazične točke (bps) na 4,19 odstotka in se pripravljajo na tretjo zaporedno sejo rasti, kar bi pomenilo najdaljši niz v nekaj več kot enem mesecu. Donos 2-letnih vrednostnih papirjev se je povečal za 2,9 bazične točke na 4,6282 odstotka in zabeležil tretjo zaporedno rast.

MSCI indeks je zabeležil manjše znižanje za 0,39 točke ali 0,05 odstotka na 775,32, čeprav se je v teku dneva povzpel znotraj 0,15 odstotnega rekorda.

Evropa

STOXX 600 indeks je doživel rast, ki je njegovo vrednost povečala za 0,16 odstotka, s čimer je dosegel novo rekordno raven. K temu pozitivnemu gibanju so prispevale predvsem delnice iz sektorja maloprodaje. Prav tako je širok evropski indeks FTSEurofirst 300 zabeležil rast, in sicer za 3,83 točke oz. 0,19 odstotka.

V valutnem trgu je indeks dolarja zabeležil padec za 0,12 odstotka na 102,80. Evro je v primerjavi z dolarjem pridobil na vrednosti, in sicer za 0,21 odstotka na 1,0947 USD. Gibanje je sledilo po razkritju rezultatov dolgo pričakovanega pregleda operativnega okvira s strani Evropske centralne banke, ki namerava banke postopoma odvajati od odvisnosti od brezplačne gotovine. Kljub temu ECB stremi k temu, da bi ta prehod izvedla na način, ki ne bi preveč vznemiril finančnega sistema ali kreditne aktivnosti.

V mednarodnih valutah se je dolar proti japonskemu jenu okrepil za 0,12 odstotka. Britanski funt je pridobil 0,06 odstotka in se povzpel na 1,28 USD.

Na področju kriptovalut je bitcoin nadaljeval s svojim vzponom. Bitcoin je pridobil 3,10 odstotka, kar pomeni, da je na 73.274,85 USD. Pred tem je bitcoin dosegel svoj tretji zaporedni rekord pri 73.678 USD.

Cene surove nafte so prav tako zabeležile opazen porast. Ameriška surova nafta je zrasla za 2,78 odstotka na 79,72 USD za sod. Cena surove nafte Brent je narasla za 2,58 odstotka na 84,03 USD za sod. To povečanje je bilo podprto z zmanjšanjem zalog surove nafte v ZDA, večjim padcem ameriških zalog bencina kot je bilo pričakovano, in potencialnimi motnjami v oskrbi, ki so posledica ukrajinskih napadov na ruske rafinerije.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Freepik