Protesti ob smrti Navalnega: Svet proti Putinu
V več evropskih mestih in drugod po svetu je na tisoče protestnikov izrazilo svojo jezo in žalost ob smrti Alekseja Navalnega, ruskega opozicijskega vodje in kritika Kremlja. Množice so se zbrale, da bi pokazale svoje nestrinjanje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, koga mnogi obtožujejo za smrt Navalnega.
V Berlinu, pred ruskim veleposlaništvom, se je po ocenah policije zbralo od 500 do 600 ljudi, ki so vzklikali “Putin je morilec” v ruščini, nemščini in angleščini. Nekateri protestniki pa so zahtevali, da se Putina zaradi preiskav morebitnih vojnih zločinov v Ukrajini privede pred Mednarodno kazensko sodišče v Haagu. Podobni prizori so se odvijali pred ruskim veleposlaništvom v Londonu, kjer je več kot sto protestnikov Putina označilo za vojnega zločinca. V Lizboni, pa je potekalo tiho bedenje v spomin na Navalnega.
V Parizu se je blizu ruskega veleposlaništva zbralo okoli sto protestnikov, ki so prav tako izražali svoje obtožbe proti Putinu. Natalija Morozov, ena izmed protestnikov, je izrazila svojo pretresenost in obup nad prihodnostjo Rusije brez Navalnega. Protesti so se razširili tudi na mesta kot so Rim, Amsterdam, Barcelona, Ženeva in Haag, kjer so ljudje izražali svojo podporo Navalnemu in kritiko ruske vlade.
V New Yorku, pred ruskim konzulatom, je Violeta Soboljeva, ki je leta 2017 sodelovala v Navalnijevi predsedniški kampanji, delila svoje razočaranje nad izgubo upanja za boljšo prihodnost Rusije. Julia, žena Alekseja Navalnega, je v Münchnu, kjer je potekalo bdenje, izrazila dvom o smrti svojega moža. Putinovo vlado je obtožila nenehnega laganje, a poudarila, da če so informacije o smrti resnične, bi moral Putin odgovarjati za svoja dejanja.
Te množične demonstracije odražajo globalno zaskrbljenost in željo po pravici za Navalnega ter kritiko proti Putinovemu režimu, ki se sooča z obtožbami kršenja človekovih pravic in demokratičnih načel.
[Vir: Hina]; Foto: Zajem zaslona; Portal24