Poljski premier Robert Fico ustreljen po seji vlade

V Handlovi, približno 150 kilometrov severovzhodno od Bratislave, je bil na slovaškega premierja Roberta Fica izveden napad. Incident se je zgodil, ko je premier stopil med zbrane ljudi, od koder je napadalec zavpil: “Robo, pridi sem,” nato pa začel streljati.

Premier Fico je bil večkrat ustreljen v prsni koš in trebuh, pri čemer je padel na tla, a so ga njegovi varnostniki odnesli v avto. Po nujnem prevozu s helikopterjem je bil odpeljan v bolnišnico v Bratislavi, kjer je njegovo stanje opisano kot “zelo težko.”

Napadalca so slovaške varnostne sile prijele takoj po napadu. O motivih za napad še ni podrobnosti.

Politične napetosti

Fico je na parlamentarnih volitvah zmagal lani nakar je sestavil vladajočo koalicijo. Fico je med kampanjo izpostavil svoja proruska stališča in napovedal zadržanje vojaške podpore Ukrajini, kar je potencialno vplivalo na politične napetosti. Slovaška se tako uvršča med države, kjer politične napetosti v zadnjem času naraščajo, podobno kot v nekdanjih vzhodnih komunističnih državah, kjer so se zgodile pomembne politične spremembe. Atentat bo skoraj zagotovo imel daljnosežne posledice za politično klimo v državi.

Fico je znan po svoji 30-letni karieri in veščini, da svoja stališča prilagodi trenutnim potrebam in razmeram, je včasih zagovarjal proevropska stališča, kasneje pa sprejel protibruseljska in protiameriška prepričanja. Svojo politično prilagodljivost je Fico uporabil za zaščito življenjskega standarda Slovakov, ki zaostajajo za standardi zahodne Evrope. Po mnenju Michala Vasecke, sociologa iz Bratislava Policy Institute, Fico natančno spremlja javnomnenjske raziskave in razume dinamiko javnega mnenja, kar mu omogoča, da ostaja ena najvplivnejših osebnosti v slovaški politiki.

Pred zadnjimi volitvami je Fico sprejel bolj radikalna stališča, med drugim s kritiko zahodnih zavezništev, ruskih sankcij in z obljubami o ustavitvi vojaške pomoči Kijevu. Njegov predvolilni slogan “Niti ena volilna enota,” ki se je nanašal na Ukrajino, je odražal njegovo stališče in privabil podporo mnogih Slovačanov, ki ne vidijo Rusije kot glavnega krivca za vojno v Ukrajini.

Kdo je Robert Fico

Robert Fico, nekdanji slovaški premier, ki je v svoji karieri pogosto spreminjal politična stališča, je v Viktorju Orbánu, madžarskem premierju, našel političnega vzornika, ki odkrito brani nacionalne interese. Fico izraža željo, da bi sledil Orbánovemu primeru v branjenju slovaških interesov, zlasti v kontekstu trenutne vojne v Ukrajini, kjer predlaga prekinitev vojaške pomoči Kijevu, kar po njegovem mnenju lahko pripomore k končanju konflikta.

V pogovoru za Reuters je Fico izjavil, da je Orbán politik, ki daje prednost interesom Madžarske in njenih državljanov, kar bi moral biti zgled vsem izvoljenim voditeljem. To stališče je v nasprotju z zahodnimi zavezniki in Ukrajino, ki trdijo, da bi umik podpore Kijevu koristil predvsem Rusiji. Fico, ki je znan po svoji prilagodljivi politični usmeritvi, je nedavno kritiziral slovaško liberalno predsednico Zuzano Čaputovo, obtožil nevladne organizacije, da sledijo smernicam ameriškega finančnika Georgea Sorosa, ter izpostavil vpliv ameriške politike na slovaško domačo politiko.

Pravnik

Robert Fico, rojen v delavski družini, je po izobrazbi pravnik, ki je svojo kariero začel v komunistični partiji, kasneje pa se je prebil do vodilnih pozicij v slovaški politiki. Vodil je stranko SMER-socialdemokracijo od leta 1999 in večkrat prevzel premiersko mesto, pri čemer je svojo politično platformo večkrat prilagajal razmeram, od vstopa Slovaške v evroobmočje do zavračanja liberalnih gospodarskih reform.

Ficova politična kariera je bila zaznamovana z več kontroverznimi trenutki, kot so obtožbe podkupovanja, kritika zdravstvenih ukrepov med pandemijo in odstop zaradi umora novinarja Jana Kuciaka, ki je preiskoval korupcijo. To je sprožilo množične proteste in prisililo Fica k odstopu, kar je vodilo v izgubo oblasti njegove stranke na volitvah leta 2020.

Kljub izzivom in političnemu zatonu, Fico ostaja vplivna figura v slovaški politiki, ki jo je zaznamovala njegova sposobnost prilagajanja političnim trendom in ohranjanje močne podpore med določenimi segmenti volivcev. Njegova prihodnost v politiki je negotova, vendar njegova dosedanja vloga in vpliv odražata globoko prepletenost pragmatizma in kontroverznosti v njegovi politični karieri.

[Vir: IndexHr]; Portal24; Foto: