Siemens in SAP nasprotujeta zakonodaji EU

SAP in Siemens sta se pridružila ameriškim tehnološkim velikanom. Izrazila sta nestrinjanje s predlagano zakonodajo Evropske unije. Ta se nanaša na uporabo podatkov iz povezanih naprav in drugega blaga.
O zakonu o podatkih, ki ga je Evropska komisija predlagala leta 2020, trenutno razpravljajo države EU in zakonodajalci. Preden ga bodo lahko ratificirali kot zakon, morajo najprej opraviti razpravo. Zakonodaja je del svežnja zakonov, ki ima namen zmanjšati vpliv velikih ameriških tehnoloških podjetij ter podpreti okoljske in digitalne cilje EU.

Kritike iz Združenih držav Amerike so pokazale, da je predlagana zakonodaja pretirano omejujoča. Medtem so nemška podjetja izrazila zaskrbljenost. Določena določba zakona zahteva izmenjavo informacij z zunanjimi strankami. To je za zagotavljanje podatkovno usmerjenih storitev. Vendar bi lahko to ogrozilo zaupno poslovno znanje.

Izmenjava podatkov ogroža evropsko konkurenčnost

Podjetja so v skupnem pismu naslovila predsednico Komisije Ursulo von der Leyen, vodjo protimonopolne službe EU Margrethe Vestager ter vodjo industrijske službe EU Thierryja Bretona. Sporočila so, da določba ogroža evropsko konkurenčnost. Ta določba namreč nalaga izmenjavo podatkov, ki vključujejo pomembno strokovno znanje in podatke o oblikovanju, z uporabniki in tretjimi subjekti. To bi lahko pomenilo, da bi bila evropska podjetja prisiljena razkriti podatke neevropskim konkurentom, tudi tistim, ki ne poslujejo v Evropi in za katere ne veljajo zaščitni ukrepi zakona o podatkih.

Pismo je podpisalo več direktorjev. Siemens Healthineers, Brainlab (nemško podjetje za medicinsko tehnologijo), DATEV (nemško podjetje za programsko opremo) in DIGITALEUROPE (lobistična skupina). Pismo je bilo pregledano s strani Reutersa in datira 4. maja. Pozvali so k ukrepom za zaščito zaupnih informacij, kibernetske varnosti ter zdravja in varnosti, ki bi podjetjem omogočili, da zavrnejo zahteve po izmenjavi podatkov. Podjetja so nasprotovala razširitvi zakonodaje za naprave. Pozvala so k ohranitvi pogodbene svobode. Stranke in ponudniki bi se lahko dogovorili o koristnih pogodbah. To bi veljalo pri menjavi ponudnikov storitev v oblaku.

vir Foto: Wikipedia