Predlog zakona o zdravstvu obeta kontroverzne spremembe za samoplačnike, gospodarstvo in zdravnike

Pripravljen je nov predlog zakona o zdravstvu, ki je bil predstavljen kot interventni zakon. Predlog zakona bo v parlamentu obravnavan po nujnem postopku v parlamentu. Novi predlog zakona je bil pripravljen pod vodstvom nove ministrice za zdravje, Valentino Prevolnik Rupel, in je že postal predmet medijske pozornosti.

Po neuradnih informacijah naj bi predlog zakona zavarovancem prinesel le malo koristi, nove obremenitve pa bi nosilo gospodarstvo. Ena izmed pomembnih sprememb v predlogu je podaljšanje obdobja izplačila bolniške odsotnosti v breme delodajalca. Ta naj bi se podaljšal iz trenutnih 20 na 30 dni, kar bi državni blagajni prineslo prihranek v višini 73 milijonov evrov. Poleg tega se namerava zmanjšati odmerni odstotek za bolniško nadomestilo, kar bi prineslo dodatnih 25 milijonov evrov prihrankov letno.

Po predlogu zakona bolniško nadomestilo ne bi moglo biti višje od 2,5-kratnika zadnje znane povprečne bruto plače v Sloveniji za preteklo leto, s čimer bi ZZZS prihranil okvirno 11 milijonov letno. Ta predlog bi omogočil, da bi oseba lahko ostala na bolniški tudi več let, kar pa je v EU praksa le še v Bolgariji. Vendar pa predlog zakona ne vsebuje ukrepov za hitrejšo medicinsko in poklicno rehabilitacijo, ki bi omogočili delavcem, da se hitreje vrnejo na delovno mesto.

Nove obveznosti za zdravnike v javnem zdravstvu

Predlog zakona prav tako uvaja nove obveznosti za zdravnike v javnem zdravstvu. Zdravniki, ki doslej niso bili vključeni v program zagotavljanja dežurne zdravniške službe in neprekinjene nujne zdravniške pomoči, bodo sedaj morali to storiti. To velja za vse zdravnike v javnih zdravstvenih zavodih in koncesionarje. Zdravniki, ki se ne bodo želeli vključiti v program, bodo kaznovani z globami v višini med 650 in 1200 evri.

Poleg tega zakon določa omejitve za zdravnike, vključno z prepovedjo dela pri drugem delodajalcu v primeru naravnih in drugih nesreč. Pravna oseba, ki bo to prekršila, se lahko sooča s kaznijo v višini med 3 tisoč in 50 tisoč evri.

Odklanjanje zdravljenja

Za samostojne podjetnike, kmete in druge, ki sami plačujejo obvezno zdravstveno zavarovanje, se obeta pomembna sprememba. Predlog zakona o zdravstvu, ki ga je pripravila slovenska vlada, določa, da se bo zdravstveno zdravljenje odklonilo zavarovancem, če njihov dolg za zdravstveno zavarovanje za preteklo leto preseže višino 162 evrov ali 8 odstotkov povprečne mesečne bruto plače v Sloveniji. Doslej zakonska meja, pri kateri bi se lahko zdravstvene storitve prekinile zaradi neplačila zavarovanja ni bila določena.

Predlog zakona prinaša tudi nekaj sprememb, ki naj bi pomagale zmanjšati čakalne vrste in izboljšati dostopnost do zdravstvenih storitev. Ena izmed teh sprememb je podaljšanje ukrepa dodatka za ambulante, ki vpisujejo več pacientov, kot jim to določa normativ glavarinskih količnikov.

Prav tako naj bi se poenostavili postopki za pridobivanje tujih zdravstvenih kadrov. Stroške jezikovnega preizkusa in priznanja poklicne kvalifikacije pa naj bi plačal prihodnji delodajalec in ne zdravstveni delavec. Poleg tega se predlog zakona dotika tudi višjega plačila specializantom, ki bodo izbrali specializacijo iz družinske medicine v letu 2024.

Kljub tem spremembam pa predlog zakona ni naletel na enotno odobravanje strokovne javnosti. V Fidesu izražajo zaskrbljenost, da bi lahko predlagane spremembe destabilizirale že krhek zdravstveni sistem. Nekateri restrikcije za zdravnike in zobozdravnike vidijo kot potencialno spodbudo za njihovo odhajanje iz javnega zdravstvenega sistema. Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije pa opozarja na pomanjkanje dialoga pri pripravi zakona.

vir

Foto: STA

Portal24