Požareport: Diskreditacija Jakliča in medijski molk v primeru Pirc Musar in bratov čeferin
Ustavni sodnik Klemen Jaklič je postal središče obsežne diskreditacijske kampanje, ki je bila po poročanju Požareporta natančno zrežirana s strani različnih političnih in medijskih akterjev. Jaklič, znan po svojih pogledih in mnenjih, je bil tarča napadov, ki pa so nenamerno prizadeli tudi druge znane osebnosti, kot sta Nataša Pirc Musar in brata Čeferin.
V nasprotju z Jakličem, ki mora svoje postopke javno razkriti, Pirc Musar in Rok Čeferin uživata prednost medijskega molka, ki jima ga omogoča njuna politična pripadnost levemu spektru.
Dodatno po poročanju Požareporta, je bila kampanja proti Jakliču “časovno določena z vnaprej izbranimi akterji”, kar vključuje izjave predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič in pravno-verbalne izpade ustavnih sodnic Špelce Mežnar in Neže Kogovšek Šalamon. Omenjeni sodnici sta bili denimo deležni kritik, in sicer za ciljno odločanje, ki ni omejeno zgolj na pravna merila, temveč vključuje tudi profitne motive in dvojna zaposlovanja.
Kampanja je po navedbah Požareporta izgubila na moči, ko so bila “izčrpana vsa nepravna sredstva”, kar nakazuje na globoko zakoreninjene težave znotraj slovenskega pravosodja in medijskega prostora… podrobneje o tej temi si lahko preberete na Požareport.
KPK primer ustavnega sodnika Jakliča odstopila DZ-ju
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), se je nedavno ukvarjala s prijavo, ki zadeva ustavnega sodnika Klemna Jakliča in njegovo domnevno nezdružljivostjo funkcij zaradi dejavnosti, ki jo je med petletnim opravljanjem sodniške službe opravljal kot samostojni podjetnik.
Jaklič je svoje delo zagovarjal, zatrjujoč, da je kot samostojni podjetnik izvajal zgolj raziskovalno delo in predavanja, kar mu zakonodaja dopušča, in da za to ni potreboval soglasja predsednika ustavnega sodišča. Komisija je preizkusila zakonodajo in ugotovila, da ni pristojna za presojo nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov, saj to področje ureja poseben zakon, zakon o ustavnem sodišču, ki ne predvideva uporabe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije… več tukaj.
Foto: Danijel Novakovič/STA