Povpraševanje po mleku in mlečnih izdelkih upada, sledi pocenitev?

Zadnjih nekaj mesecev povpraševanje po mleku in mlečnih izdelkih upada. Odkupna cena mleka, ki je od leta 2021 naraščala zaradi dražjih energentov in repromateriala, bi se lahko po nekaterih ocenah v prihodnjih mesecih znižala za približno 15 odstotkov.

Kmetje so se v letu 2021 spoprijeli z izrazitim dvigom stroškov. Žal jim cene mleka v Sloveniji niso sledile. Konec leta 2021 so za povprečnimi stroški v Evropi cene mleka zaostajale za približno 17 odstotkov. Z vojno v Ukrajini so stroški energije, krmil in gnojil še dodatno poskočili.

“Lani so bistveno poskočili stroški, za tri-štirikratnik in tako se je tudi posledično morala dvigniti cena mleka, da smo lahko kmetije preživele,” je pojasnil Anton Žampa, kmetovalec iz Levanjcev.

Pravzaprav je prišlo v letu 2022 do specifične situacije na trgu, kjer je mleka kot mleka začelo primanjkovati. V času, ko so svetovni trgi izredno povpraševali po vseh segmentih mlečnih proizvodov. Prišlo je do specifične situacije, ko je povpraševanje začelo poganjati cene navzgor,” je povedal direktor Mlekarske zadruge Ptuj Janko Petrovič.

Cene mleka so od marca leta 2021 do decembra lani narasle s 33 na 56 centov za liter. Konstantna rast je pripeljala do točke preloma. Ponudba mleka je zaradi dobrih cen naraščala, in to v času, ko se je začel potrošnik zaradi dviga življenjskih stroškov obnašati drugače.

Imamo situacijo, da na eni strani proizvodnja mleka narašča, sicer z blagimi indeksi, odstotek, dva, tri. Medtem na drugi strani ocenjujemo, da potrošnja mlečnih proizvodov, kar je naš končni trg, upada,” pravi Petrovič.

Razlika 23 centov, ki je pri odkupu mleka nastala v zadnjem letu, je osnova za določanje cen v preostanku prehranske verige.

“Verjetno nekaj posredniki, nekaj trgovine, proizvodnja tudi pobere več, ker smo pač vedno zadnji v verigi in vedno smo tisti najšibkejši člen,” pravi Žampa.

Ali bo predvideno ohlajanje pomenilo tudi nižje cene v trgovinah?

vir Foto: Pexels