Poslanska skupina Levice zahteva umik Mihe Kordiša

Poslanska skupina Levice je danes poslala zahtevo za umik Mihe Kordiša iz odborov Državnega zbora (DZ) ter preiskovalne komisije. Razlog za to potezo je nezaupnica, ki jo izrekajo poslanci Kordišu zaradi njegove zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini.

Matej T. Vatovec, eden od poslancev Levice, je pojasnil, da so se napetosti med člani poslanske skupine Levice, ki so se že dlje časa nabirale, eskalirale v zadnjem tednu. Dejanja poslanca Kordiša, ki je bil v času večmesečne bolniške odsotnosti z delovnega mesta poslanca v DZ-ju, so po njihovi oceni presegle vse meje. Razlog za umik poslanca iz omenjenih odborov je nezaupnica, ki mu jo izrekajo poslanci zaradi njegove zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini. Omenjeno se je zgodilo v času njegove večmesečne bolniške odsotnosti z delovnega mesta poslanca v državnem zboru.

Kordiš je bil predsednik odbora za delo, družino, socialne zadeve ter član v odborih DZ-ja za obrambo, gospodarstvo in zdravstvo, pa tudi v preiskovalni komisiji o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije.

Izsiljevanje za zaposlitev

Glavni povod za umik Kordiša iz odborov in preiskovalne komisije je bilo njegovo vpletenost v poskus izsiljevanja zaposlitve kandidatke v poslanski skupini Levice. Komisija, pristojna za zaposlitve, je zavrnila predlog Kordiša za zaposlitev te kandidatke, kar je sprožilo njegove poskuse izsiljevanja. Poslanec Kordiš je skušal s pritiski na preostale poslance in poslanke v poslanski skupini ter na organe stranke doseči, da bi se ta oseba kljub zavrnitvi vseeno zaposlila.

Matej T. Vatovec je izpostavil, da takšna dejanja niso v skladu z duhom demokratičnega socializma in kolektivnim delovanjem ter da so člani poslanske skupine soglasno sklenili, da se Miha Kordiš izbriše iz vseh delovnih teles, v katerih je bil član, tudi iz preiskovalne komisije.

S svojim statusom poslanca je skušal to zaposlitev izsiliti tako na poslanski skupini s pritiski na preostale poslance in poslanke, kakor tudi na organih stranke. To so stvari, ki so v nasprotju z duhom demokratičnega socializma, so v nasprotju s kolektivnim delovanjem.

Matej T. Vatovec

Kot je pojasnil vodja poslanske skupine Matej T. Vatovec, so se te napetosti stopnjevale že nekaj mesecev in so dosegle vrhunec po kongresu stranke.

Vnašal je razdor

“Ves čas je ta razdor, ki ga je vnašal v poslansko skupino, šibil našo moč kot kolektiva, oviral naše delovanje kot koalicijske partnerice,” je izpostavil Vatovec. Kljub hvaležnosti za Kordišev desetletni prispevek k stranki in poslanski skupini, so štirje poslanci izrazili nezaupnico in pričakujejo, da bo Kordiš, ko se vrne na delovno mesto, zapustil tudi poslansko skupino.

Je pa dejstvo, da ta trenutek preprosto ne uživa več zaupanja štirih poslank in poslancev naše poslanske skupine in moje osebno pričakovanje je tudi, da bo, ko se vrne na delovno mesto, poslansko skupino tudi zapustil.

Matej T. Vatovec

Vatovec je tudi poudaril, da imenovanje v odbore DZ-ja spada v pristojnost poslanskih skupin. Za mesto predsednika odbora za delo so že predlagali zamenjavo, in pričakujejo, da bo ta zamenjava potrjena s strani drugih poslanskih skupin. Glede Kordiševega statusa v stranki pa bo odločala strankina koordinatorica, izvršni odbor in svet stranke. Vatovec je poudaril, da odločitev poslanske skupine ne vpliva na Kordišev status v stranki, ki ga bodo obravnavali drugi organi.

Vatovec je tudi zavrnil ugibanja o morebitnem vsebinskem razkolu v stranki, saj je menil, da gre v tem primeru za “zelo osebni interes” in ne za politično razhajanje. Po njegovih besedah so Kordiševa dejanja v nasprotju s programom stranke in so povzročila razkorak med njegovimi besedami in dejanji.

vir; Foto: Zajem zaslona/YT; Portal24