Obnovljivi viri energije presegli 30 odstotkov oskrbe z elektriko
Zadnje poročilo globalnega elektroenergetskega sistema razkriva, da so obnovljivi viri energije prvič v zgodovini presegli 30 odstotkov svetovne oskrbe z električno energijo, kar označuje pomemben preobrat v zmanjševanju odvisnosti od fosilnih goriv. Glede na podatke thinktanka Ember je svet morda na prelomni točki, saj se kljub naraščajočemu povpraševanju po električni energiji zmanjšuje proizvodnja fosilnih goriv.
Podatki kažejo, da je obnovljiva energija zrasla z 19 odstotkov v letu 2000 na več kot 30 odstotkov svetovne električne energije lani, zahvaljujoč predvsem eksplozivni rasti sončne in vetrne energije. Dave Jones, direktor globalnih vpogledov pri Ember, je izpostavil, da se sončna energija razvija hitreje, kot so mnogi predvidevali, in je v letu 2023 dodala več kot dvakrat toliko nove proizvodnje električne energije kot premog.
Sončna energija je že devetnajsto leto zapored najhitreje rastoči vir električne energije in je drugo leto zapored presegla vetrno energijo kot največji vir nove električne energije. Poročilo zajema podatke 80 držav, ki predstavljajo 92 odstotkoc svetovnega povpraševanja po električni energiji, ter vključuje zgodovinske podatke za 215 držav.
Vpliv na zmanjšanje fosilnih goriv
Jones predvideva, da bo nadaljnji porast čiste električne energije v prihodnjem letu povzročil 2-odstotno zmanjšanje svetovne proizvodnje fosilnih goriv. “Zmanjšanje emisij v elektroenergetskem sektorju je zdaj neizogibno,” je dejal Jones, “leto 2023 je bilo verjetno prelomnica – največje emisije v energetskem sektorju – velika prelomnica v zgodovini energetike.”
Kljub temu imajo fosilna goriva v svetovni energiji, zlasti v sektorjih, kot so transport, težka industrija in ogrevanje, še vedno veliko vlogo. Ločena študija Energy Institute je razkrila, da fosilna goriva še vedno predstavljajo 82 odstotkov svetovne primarne energije.
Svetovni voditelji si zdaj prizadevajo povečati delež obnovljivih virov energije na 60 odstotkov svetovne električne energije do leta 2030, kot je bilo dogovorjeno na konferenci ZN o podnebnih spremembah Cop28. To bi od držav zahtevalo, da v naslednjih šestih letih potrojijo svoje trenutne zmogljivosti obnovljive električne energije, kar bi lahko skoraj prepolovilo emisije v elektroenergetskem sektorju.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels