New Orleans: Sodišče ustavilo izvajanje spornega zakona o migracijah

Zvezno prizivno sodišče v New Orleansu je sprejelo odločitev, ki je začasno ustavila izvajanje enega izmed najstrožjih zakonov o priseljevanju v ZDA, znanim kot SB4, ki ga je sprejela zvezna država Teksas. Odločitev sodišča prihaja le nekaj ur po tem, ko je vrhovno sodišče določilo, da zakon lahko začne veljati, s čimer je bila odločitev prizivnega sodišča presenetljiv preobrat v dolgotrajni pravni bitki.

Zakon SB4, ki ga je administracija predsednika Joeja Bidna označila za neustavnega, bi državni in lokalni policiji omogočil, da aretira in preganja posameznike, osumljene nezakonitega prečkanja mehiško-ameriške meje. Poleg tega je predvideno, da Mehika na podlagi tega zakona ne bo sprejemala migrantov, deportiranih iz Teksasa.

Trije sodniki senata na prizivnem sodišču so se odločili za zamrznitev izvajanja zakona, kar predstavlja najnovejši razplet v seriji sodnih odločitev glede usode SB4. Če bi zakon ponovno stopil v veljavo, bi to pomenilo znatno spremembo v načinu, kako se v ZDA upravlja priseljevanje. Sodišča so doslej namreč konsistentno odločala, da lahko zakone o priseljevanju uveljavlja samo zvezna vlada.

Vpliv na priseljevanje

Nezakonit prehod meje ZDA je sicer že obravnavan kot zvezno kaznivo dejanje, vendar so priseljenska sodišča to večinoma obravnavala kot civilne, ne kazenske prekrške. SB4 bi omogočil lokalnim in državnim policijskim uslužbencem, da ustavijo in aretirajo osumljence nezakonitega prečkanja meje, razen v določenih izjemah, kot so šole, zdravstvene ustanove ali verski objekti.

Zakon prav tako predvideva prekrškovne ali kazenske postopke s potencialnimi zapornimi kaznimi ali denarnimi kaznimi do 2000 ameriških dolarjev (približno 1840 evrov). V skrajnih primerih bi kazni za tiste, ki nezakonito vstopijo v Teksas po izgonu, lahko dosegle do 20 let zapora, odvisno od migracijske in kriminalne zgodovine posameznika.

Zakon SB4, ki je bil podpisan decembra, predvideno je bilo, da začne veljati 5. marca.

[Vir: BBC]; Portal24; Foto: Freepik