Nestanovitnost na trgih: Vrednost dolarja nizko, surova nafta pada

Sreda je bila zaznamovana z gibanjem donosov zakladnice in vrednosti dolarja, ki sta se dvigovala nad večtedenskimi najnižjimi vrednostmi. Ta dogajanja so sledila nenehnemu premisleku trgov glede možnosti ponovnega zvišanja obrestnih mer v ZDA. Trgi so tudi v pričakovanju komentarjev predsednika Federal Reserve, Jeroma Powella, ki bi lahko ponudil usmeritve glede prihodnjih političnih obetov.

Surova nafta je dosegla najnižjo raven v zadnjih treh mesecih, saj so podatki pokazali strm porast zalog nafte v ZDA. Poleg tega so skrbi glede kitajskega gospodarstva vplivale na obete glede povpraševanja po surovi nafti.

Na azijskih trgih so bile delnice mešane, saj so se dobički tehnoloških delnic izravnali s padcem delnic surovin. Terminske pogodbe na Wall Streetu so nakazovale nekoliko nižje vrednosti, potem ko so prejšnji večer zabeležile rast, predvsem zaradi 0,9-odstotnega dviga tehnološko zahtevnega Nasdaqa.

V zadnjih dneh so se pričakovanja povečevala glede tega, da so obrestne mere v ZDA dosegle vrhunec, in da bi se lahko začela zniževati že maja, potem ko so se umirili ključni mesečni podatki o delovnih mestih konec prejšnjega tedna in so se zmehčala stališča Federal Reserve. Kljub temu ostajajo vlagatelji občutljivi na možnost nadaljnjih zvišanj obrestnih mer, ki jih nakazujejo uradniki FED-a.

Guverner FED-a, Christopher Waller, je v torek poudaril, da gospodarstvo čaka na “izbruh” podatkov o BDP v tretjem četrtletju, medtem ko guvernerka Michelle Bowman še vedno pričakuje, da bodo potrebne višje obrestne mere. Powellovi govori v sredo in četrtek bodo verjetno odmevali na trgih.

Donosi 10-letnih državnih obveznic ZDA so se le malo spremenili, vendar so našli dno pri 4,5789 odstotka, potem ko so v petek prvič po 26. septembru padli na 4,484 odstotka. Prejšnji mesec so dosegli najvišjo vrednost v 16 letih, in sicer 5,021 odstotka.

Dolar

Indeks dolarja, ki meri vrednost ameriškega dolarja v primerjavi s šestimi glavnimi valutami, je ostal večinoma nespremenjen pri 105,55, nad več kot šesttedensko najnižjo vrednostjo 104,84, doseženo v ponedeljek, vendar je še vedno daleč od najvišje vrednosti na začetku tega meseca pri 107,11.

Kyle Rodda, višji tržni analitik pri Capital.com, je opozoril, da se trgi usmerjajo v umirjanje rasti v ZDA, kar zmanjšuje dolgoročne donose in vrednost dolarja. Dodal je, da padec cen nafte kaže na strahove glede povpraševanja, predvsem zaradi zaskrbljenosti glede okrevanja Kitajske, pa tudi zaradi morebitnega upočasnjevanja ameriškega gospodarstva po izjemno odpornem obdobju.

Terminske pogodbe za nafto brent so se v sredo znižale za 25 centov na 81,36 dolarja za sod. Terminske pogodbe za ameriško nafto so padle za 35 centov na 77,02 dolarja za sod. Obe ceni sta se spustili na najnižjo vrednost od 24. julija v zgodnji azijski trgovini.

Padec cen surovin je izravnal dvig rastočih delnic zaradi pričakovanj nižjih stroškov zadolževanja. Primer tega je bil japonski tehnološko zahteven Nikkei 225, ki se je dvignil za 0,13 odstotka. Širši Topix je potonil za 0,66 odstotka.

MSCI indeks je pridobil 0,3 odstotka, pri čemer so pripomogle rasti kitajskih trgov po nekaj optimističnih komentarjih guvernerja Ljudske banke Kitajske.

Na Hongkonškem je Hang Seng zrasel za 0,22 odstotka, medtem ko je indeks celinskih modrih žetonov (.CSI300) dodal 0,1 odstotka.

vir

Foto: Portal24