Nemško gospodarstvo: Med izzivi in obetavnimi načrti

Nemško gospodarstvo se sooča s številnimi izzivi, kar je potrdil tudi Siegfried Russwurm, predsednik Zveznega združenja nemške industrije. Dejal je, da država zaostaja za večino drugih velikih industrializiranih držav in ne vidi možnosti za hitro okrevanje v letu 2024. Pesimistična napoved se je, ko je zvezna vlada drastično znižala napoved rasti za leto 2024 s 1,3 odstotka na zgolj 0,2 odstotka zgolj še poglobila. Napoved je presenetila tudi strokovnjake, kot je Almut Balleer z Inštituta za ekonomske raziskave RWI v Essnu.

Kljub temu obstajajo tudi svetle točke. Inflacija, ki je lani znašala 5,9 odstotka, naj bi letos upadla na 2,8 odstotka. Omenjeno daje upanje, da je inflacija pod nadzorom, kot trdi finančni minister Christian Lindner. Poleg tega trg dela ostaja stabilen z 46 milijoni zaposlenih in pričakovanji o povečanju zaposlenosti, kar bi moralo spodbuditi gospodarsko rast. Vendar pa se zaradi velike negotovosti mnogi raje odločajo za varčevanje namesto za porabo, kar zavira pričakovano gospodarsko spodbudo.

Vladajoča koalicija, sestavljena iz SPD, Zelenih in FDP, se sooča s kritikami zaradi pomanjkanja jasnih usmeritev, zlasti v luči nenehnih sporov med ministrom za zeleno gospodarstvo Robertom Habeckom in finančnim ministrom Lindnerjem. Spori med njima segajo od davčnih olajšav za podjetja do predloga o ustanovitvi posebnega investicijskega sklada, financiranega z novim dolgom. Lindner sicer slednje zavrača. Kljub temu Habeck poudarja pomen osredotočenosti na reformne projekte, o katerih se je vlada že dogovorila. Habeck poudarja potrebo po delu ne glede na nadaljnje odločitve o davčnih olajšavah.

Glavni problem je pomanjkanje delavcev

Nemčija se že leta sooča s številnimi strukturnimi izzivi, ki zavirajo njen gospodarski razvoj. Med glavnimi težavami, ki jih je izpostavil minister za gospodarstvo, je pomanjkanje delovne sile. Pomanjkanje pa bi lahko v prihodnjih letih še poslabšalo gospodarsko rast. Minister je poudaril potrebo po več izobraževanju, boljših možnostih za ženske, spodbujanju starejših k daljšemu ostajanju v delovni sili, večjem priseljevanju kvalificiranih delavcev in boljšem vključevanju beguncev na trg dela.

Minister je izpostavil tudi pomen razširitve obnovljivih virov energije in subvencioniranja industrijskih procesov za doseganje podnebne nevtralnosti. Poudarjena je bila potreba po zmanjšanju nepotrebne birokracije in razširitvi trgovinskih odnosov, ustvarjanju cenovno dostopnejših stanovanj in posodobitvi prometne infrastrukture. Za leto 2024 so načrtovane investicije v višini 70 milijard evrov, iz podnebnega sklada pa je namenjenih dodatnih 49 milijard evrov.

Kljub tem obetavnim načrtom se Nemčija sooča z izzivi, kot so zamude pri zmanjševanju birokracije in nezadostna gradnja novih stanovanj. Clemens Fuest z Inštituta za ekonomske raziskave Ifo je kritičen do številnih nepotrebnih zakonov, ki obremenjujejo gospodarstvo. Poudarja tudi potrebo po odpravi teh zakonov za izboljšanje gospodarskega okolja.

Kar zadeva energijske stroške, minister Habeck vidi določeno upanje v znižanju cen energije, čeprav so stroški energije v Nemčiji še vedno visoki v primerjavi z drugimi gospodarstvi. Marcel Fratzscher z nemškega inštituta za ekonomske raziskave (DIW) izraža skepso glede finančne podpore države energetsko intenzivnim podjetjem in poudarja potrebo po spodbujanju obetavnih panog ter strateški usmeritvi z jasnim načrtom in usklajeno evropsko politiko.

[Vir: Deutsche Welle]; Portal24