Nemčija je Ukrajini dovolila uporabo orožja na ruskih tleh
Številne države članice Nata so v zadnjem tednu omilile omejitve glede uporabe svoje vojaške opreme, ki jo Ukrajina uporablja v boju proti ruski invaziji. Med njimi je tudi Nemčija, ki je napovedala, da bo Ukrajini dovolila uporabo nemškega orožja za napade na cilje znotraj ruskih meja. S tem se je Nemčija pridružila številnim drugim članicam Nata, ki so omilile svoje omejitve glede uporabe donirane vojaške opreme.
Italija še vedno vztraja pri omejitvah
Vendar pa poteze ne podpirajo vsi člani Nata. Italijanski zunanji minister Antonio Tajani je odločno izključil možnost pošiljanja italijanskih vojakov v Ukrajino ter uporabo italijanskega orožja za napade na ruske cilje. “Nemogoče je, da bi Italija poslala vojake v Ukrajino ali dovolila uporabo našega orožja za napade v Rusiji,” je dejal Tajani novinarjem v Pragi. Poudaril je, da bi bilo po ustavi Italije nemogoče dovoliti takšne ukrepe, saj Italija ne želi aktivno sodelovati v konfliktu, temveč zgolj podpira obrambo Ukrajine.
Podpora zaveznikov Ukrajini
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je zavrnil ruske grožnje o eskalaciji kot del Putinovih prizadevanj, da prepreči podporo Ukrajini s strani Nata. “Nič novega ni,” je dejal Stoltenberg. “To je del prizadevanj predsednika Putina, da prepreči zaveznikom Nata, da bi podprli Ukrajino.”
V petek so se zunanji ministri Nata sestali v Pragi, da bi se pripravili na poletni vrh voditeljev. Medtem ko zavezništvo krepi svojo podporo Ukrajini, so številni ministri, vključno z nizozemskimi, finskimi in poljskimi, izrazili podporo ameriški odločitvi, da Ukrajini dovoli uporabo ameriškega streliva za napade znotraj Rusije z omejenim namenom obrambe Harkova. Po njihovem mnenju ima Ukrajina absolutno pravico, da se brani pred napadi, ki izvirajo iz ruskih tal.
Prizadevanja Ukrajine za samoobrambo
Ukrajinski uradniki, vključno s predsednikom Volodimirjem Zelenskim, so vse glasneje trdili, da omejitve postavljajo ukrajinske sile v nevzdržen položaj. Rusija je okrepila napade na Harkov, ki leži le 20 kilometrov od ruske meje, kar je povzročilo, da je Kijev zaprosil za večjo podporo in sprostitev omejitev pri uporabi donirane vojaške opreme.
Stoltenberg je poudaril, da je spoštovanje mednarodnega prava ključnega pomena ter da ima Ukrajina pravico do samoobrambe, kar vključuje tudi napade na zakonite vojaške tarče znotraj Rusije. “Če zdaj pogledate na bojišče, Rusija izvaja napade na ukrajinska tla z ruskega ozemlja s topništvom, raketami in množičnim vojaštvom,” je dejal. “In seveda se Ukrajina zelo težko brani, če ji ni dovoljeno uporabljati naprednega orožja za odganjanje teh napadov.”
Prihodnji načrti Nata
Nato letos praznuje 75. obletnico in voditelji se bodo julija sestali v Washingtonu, da bi ponovno potrdili svojo podporo ukrajinskim prizadevanjem. Stoltenberg je dejal, da pričakuje, da bo na vrhu lahko objavil, da vsaj dve tretjini članic izpolnjujeta svojo zavezo, da bodo za obrambo namenili 2 odstotka svojega bruto domačega proizvoda.
S tem ko vse več držav Nata sprošča omejitve glede uporabe njihove vojaške opreme, Ukrajina pridobiva več manevrskega prostora za učinkovito obrambo proti ruskim napadom, medtem ko se svetovna javnost še naprej sprašuje o dolgoročnih posledicah tega konflikta.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels