NATO: Bo Madžarska danes odpravila zadnjo oviro za Švedsko?

Madžarska naj bi danes ratificirala pristop Švedske k Severnoatlantskemu zavezništvu (NATO), s čimer bo končala obdobje švedske nevtralnosti, ki je zaznamovalo njeno zgodovino skozi dve svetovni vojni in obdobje hladne vojne. Ta korak predstavlja zgodovinski preobrat za nordijsko državo, ki je po ruski invaziji na Ukrajino leta 2022 opustila svojo dolgoletno politiko neuvrščenosti v iskanju večje varnosti znotraj NATO.

Glasovanje v madžarskem parlamentu, ki sledi obisku švedskega premierja Ulfa Kristerssona in podpisu obrambnega sporazuma med državama, naj bi potekalo brez zapletov. S tem bo končano večmesečno obdobje negotovosti glede švedskega članstva v zavezništvu, ki se je zavleklo zaradi nasprotovanj Turčije in Madžarske, dveh držav z relativno toplejšimi odnosi z Rusijo.

Švedska bo tako sledila Finski in postala 32. članica NATO, kar bo pripomoglo k širitvi zavezništva. Ruski predsednik Vladimir Putin si je slednje s svojim vojaškim posegom v Ukrajino prizadeval preprečiti. Širitev Nata so zahodni voditelji označili kot neposredno posledico ruskih dejanj.

Madžarsko zavlačevanje je bilo bolj nejasne narave

Turčija je svoje nasprotovanje članstvu Švedske utemeljila s prisotnostjo skrajnežev iz Kurdistanske delavske stranke (PKK) na švedskem ozemlju, kar je vodilo do sprememb švedske zakonodaje in orožarske politike. Po teh prilagoditvah in obljubah ZDA glede prodaje bojnih letal F-16 Turčiji je Ankara nazadnje pristala na ratifikacijo švedskega članstva.

Madžarsko zavlačevanje je bilo bolj nejasne narave, večinoma kot odziv na švedske kritike politik madžarskega premierja Viktorja Orbana. Po turškem pristanku na članstvo Švedske je Madžarska ostala edina članica NATO, ki je še vedno zadrževala ratifikacijo. Madžarska prav tako čuti pritisk ostalih zaveznic, da sledi temu koraku.

Pristop Švedske, države, ki ni bila vključena v vojaške spopade od začetka 19. stoletja, skupaj s Finsko predstavlja največjo širitev NATO od njegove ekspanzije v vzhodno Evropo v 90. letih prejšnjega stoletja. Švedska prinaša v zavezništvo obsežne obrambne vire, vključno z vrhunskimi podmornicami in floto lovskih letal Gripen, ter se zavezuje k povečanju svojih vojaških izdatkov na 2 odstotka BDP, skladno z zahtevami NATO. Ta korak ne bo le okrepil obrambne zmogljivosti severnega krila zavezništva, temveč bo tudi poenostavil obrambno načrtovanje in sodelovanje med članicami.

[Vir: Reuters]; Portal24