Napovedana naložba v športno infrastrukturo
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han načrtuje naložbe v športno infrastrukturo v višini 150 milijonov evrov v petih letih. Cilj naložbe je izboljšati športne objekte in pogoje za športnike ter dati prednost vadbenim objektom in športnim površinam na prostem. Vlada je odobrila tudi finančno podporo dirki Po Sloveniji, ki bo stala 400.000 evrov.
Spremembe zakona o Bloudkovi nagradi bodo zagotovile, da bodo vsi nosilci olimpijskih medalj nagrado prejeli avtomatično. Državni zbor bo sprejel končno odločitev o zakonu, ki bo zajemal nosilce olimpijskih ali paraolimpijskih medalj, nosilce medalj z olimpijskih iger gluhih in nosilce medalj s šahovskih olimpijad.
Han je priznal, da so nekateri športni objekti v slabem stanju, kar zahteva izboljšave za športnike. Letos bo za naložbe v telovadnice in športne dvorane na voljo deset milijonov evrov. Pogajanja z Olimpijskim komitejem Slovenije in športnimi zvezami so v teku, da bi športna skupnost lahko odločala o tem, kateri projekti naj bodo deležni državnega sofinanciranja.
Naložbe v športno infrastrukturo bodo izboljšale pogoje za športnike in športne navdušence. Država bo namenila 150 milijonov evrov v petih letih za izboljšanje športnih objektov in pogojev. Spremembe zakona o Bloudkovi nagradi bodo zagotovile avtomatično nagrado za nosilce olimpijskih medalj. Pogajanja potekajo glede državnega sofinanciranja projektov, ki jih bo izbrala športna skupnost.
Športni projekti in dogodki v Sloveniji
Prihodnji teden se bodo sestali predstavniki športnih zvez in lokalnih skupnosti, da bi predstavili investicijske projekte. Podprli bodo od 90 do 100 projektov po vsej Sloveniji, namenjenih gradnji in posodobitvi športnih objektov. Za večnamenske športne dvorane in telovadnice bo namenjenih 8 milijonov evrov, 2,9 milijona evrov pa bo namenjenih posodobitvi ali vzpostavitvi novih športnih objektov na prostem.
Državni zbor bo sprejel zakon o Bloudkovih nagradah. Dobičniki medalj na olimpijskih igrah bodo avtomatično prejeli nagrade za izjemne mednarodne dosežke. Nagrade bodo podeljene tudi za življenjski prispevek k športu, vrhunske dosežke in pomemben prispevek k razvoju športa.
Kolesarska dirka Po Sloveniji je priljubljen in mednarodno priznan športno-turistični projekt, ki pokriva precejšen del Slovenije in posledično s televizijskimi prenosi poleg kolesarjev izpostavlja tudi naravne in kulturne lepote države. Letos bo dirka prejela finančno pomoč v višini 400.000 evrov.
Organizacija dirke je pomembna za doseganje kvot za slovensko reprezentanco. Kolesarji z najvišjim številom točk zastopajo Slovenijo na svetovnih prvenstvih in drugih ekipnih kolesarskih tekmovanjih. Kolesarska zveza Slovenije mora najmanj 30 dni pred začetkom dirke ministrstvu predložiti študijo izvedljivosti prireditve in oceno njenega vpliva na okolje in družbo ter v 30 dneh po koncu dirke predložiti končno študijo o organizaciji in financiranju prireditve.
Prodaja športne loterije: Odziv in vpliv na financiranje športa v Sloveniji
Minister za finance se je odzval na nasprotovanje prodaje športne loterije tuji korporaciji in dejal, da je prodaja odvisna od lastnikov. Na seji izvršnega odbora Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) bo obravnavano vprašanje Športne loterije, ki je eden najpomembnejših stebrov financiranja slovenskega športa na nacionalni ravni. Prodaja bi negativno vplivala na prihodke fundacije, ki bi ogrozila obstoj skoraj vseh nacionalnih in lokalnih športnih zvez ter drugih izvajalcev na področju športa. Športne organizacije so zaprosile za več kot 65,6 milijona evrov sredstev.
Vir Foto: Pexels