Nadzor izvoza mikročipov ZDA ne vpliva na kitajski tehnološki sektor

Združene države Amerike so lani uvedle nadzor izvoza mikročipov, da bi ovirale napredek Kitajske pri razvoju superračunalnikov za jedrsko orožje in sistemov umetne inteligence, kot je ChatGPT. Vendar so te omejitve le minimalno vplivale na cvetoči kitajski tehnološki sektor.

Izvozni nadzor je bil usmerjen na pošiljke mikročipov vodilnih podjetij, kot sta Nvidia Corp in Advanced Micro Devices Inc. Ti čipi so postali svetovni standard v tehnološki industriji za ustvarjanje klepetalnih robotov in drugih aplikacij umetne inteligence.

Kljub prizadevanjem ZDA, da bi omejile kitajski napredek na področju umetne inteligence in superračunalništva, je tehnološki sektor te države večinoma nedotaknjen, kar kaže na njegovo odpornost in prilagodljivost.

Posebni čipi za kitajski trg

Nvidia je za kitajski trg razvila posebne različice svojih čipov, ki so namenoma upočasnjene, da bi ustrezale ameriškim predpisom. Nvidia H800 je najnovejši čip, ki je bil predstavljen marca. Strokovnjaki menijo, da potrebuje od 10 do 30 odstotka več časa za izvajanje določenih nalog umetne inteligence. To lahko podvoji stroške v primerjavi z najhitrejšimi ameriškimi čipi.

Kljub tem omejitvam upočasnjeni čipi Nvidia še vedno ponujajo pomembne izboljšave za kitajska podjetja. Kitajsko podjetje Tencent Holdings je v aprilu ocenilo uporabnost Nvidiinega sistema H800. Sistem bi lahko skrajšal čas usposabljanja Tencentovega največjega sistema umetne inteligence. Čas bi se lahko zmanjšal za več kot 50 odstotkov, z 11 dni na samo štiri dni.

Analitik Charlie Chai iz podjetja 86Research s sedežem v Šanghaju je opozoril, da podjetja za umetno inteligenco, s katerimi so se pogovarjali, menijo, da je ovira pri delovanju razmeroma majhna in obvladljiva.

ZDA iščejo ravnovesje med napredkom Kitajske v visoki tehnologiji in zaščito domačih podjetij.

ZDA iščejo ravnovesje med napredkom Kitajske na področju visoke tehnologije in zaščito domačih podjetij

Ameriška vlada se trenutno bori proti Kitajski v visokotehnoloških sektorjih. Vendar pa želi preprečiti negativne posledice za ameriška podjetja. Zato morajo biti predpisi skrbno določeni, da Kitajska ne bi opustila ameriških čipov. Namesto tega naj bi Kitajska okrepila svoja prizadevanja za razvoj polprevodnikov.

Neimenovani vodja industrije čipov, je omenil, da je težko najti ravnovesje, ki ne bi bilo takoj moteče. Hkrati pa bi dolgoročno postopno spodkopavalo kitajske zmogljivosti.

Uvedene izvozne omejitve so sestavljene iz dveh glavnih delov. Prva določa omejitev zmožnosti čipa za izračunavanje zelo natančnih številk. S tem naj bi omejili superračunalnike, ki bi se lahko uporabljali v vojaških raziskavah. Po mnenju poznavalcev industrije čipov se je ta ukrep izkazal za učinkovitega pri doseganju zastavljenega cilja.

Nvidia prodaja svoj čip H800 kitajskim tehnološkim podjetjem

Na področju umetne inteligence (AI) in velikih jezikovnih modelov je obdelava velikih količin podatkov ključnega pomena. Da bi zadostila tej potrebi, je Nvidia začela prodajati svoj čip H800 velikim kitajskim tehnološkim podjetjem, vključno s podjetji Tencent, Alibaba Group Holding Ltd in Baidu Inc. Čeprav se pošiljke čipov v velikem obsegu še niso začele, vlada ZDA ne namerava ovirati konkurence ali domače industrije. Namesto tega ameriškim podjetjem dovoljuje, da dobavljajo izdelke za komercialne dejavnosti, kot je ponujanje storitev v oblaku potrošnikom.

Kitajska je pomemben trg za ameriška tehnološka podjetja, tamkajšnje poslovanje pa prispeva k ustvarjanju delovnih mest tako za Nvidio kot za njene partnerje v ZDA. Nvidiajev čip H800 je rešitev za obdelavo obsežnih podatkov pri delu z umetno inteligenco. Ta je ključnega pomena za razvoj jezikovnih modelov in aplikacij.

Vodilno tehnološko podjetje Nvidia je prejšnji teden izjavilo, da oktobrski nadzor izvoza narekuje razvoj izdelkov z vse večjim razkorakom med dvema trgoma. Družba želi upoštevati predpise in hkrati zagotoviti konkurenčne izdelke na vsakem trgu.

Glavni znanstvenik družbe Nvidia, Bill Dally, je v nedavni izjavi opozoril, da se bo vrzel verjetno hitro povečala, saj naj bi se zahteve za usposabljanje podvojile vsakih šest do 12 mesecev. Urad za industrijo in varnost, pristojen za nadzor teh predpisov, se še ni odzval na prošnjo za komentar.

Omejitve hitrosti prenosa med čipi vplivajo na AI tehnologije

ZDA uvajajo omejitve hitrosti prenosa med čipi, kar vpliva na tehnologijo umetne inteligence, kot je ChatGPT. Modeli umetne inteligence so preveliki za en sam čip. Za učinkovito komunikacijo potrebujejo porazdelitev po več čipih, pogosto na tisoče. Nvidia je razvila ekskluzivni kitajski čip H800, ki ponuja hitrost prenosa 400 gigabajtov na sekundo. To je manj kot vodilni čip H100, ki je na voljo zunaj Kitajske. Vodilni čip H100 pa omogoča hitrost prenosa 900 gigabajtov na sekundo.

Kljub razliki v hitrosti strokovnjaki iz industrije umetne inteligence menijo, da je zmogljivost čipa H800 še vedno zadostna. Naveen Rao, izvršni direktor podjetja MosaicML, ocenjuje 10-30-odstotno upočasnitev sistema, vendar predlaga, da lahko to vprašanje rešijo algoritmične rešitve. Poleg tega lahko podjetja, kot sta Alibaba ali Baidu, z vlaganjem več sredstev še vedno opravijo naloge usposabljanja AI s počasnejšimi čipi.

Raziskovalci na področju umetne inteligence se vse bolj osredotočajo na zmanjševanje stroškov pri usposabljanju in uporabi kompleksnih sistemov, kot je na primer ChatGPT. S tem se lahko doseže manjša potreba po čipih in boljšo optimizacijo zmogljivosti. Hkrati pa so omejitve izvoza, ki so jih uvedle ZDA, lahko še posebej pomembne, če se bodo modeli umetne inteligence nadaljevali povečevati v velikosti. Cade Daniel, inženir programske opreme v podjetju Anyscale, je izrazil skrb glede tega vpliva na prihodnji razvoj umetne inteligence. Vendar pa so omejitve v sedanjem stanju opazne, vendar ne tako škodljive, kot bi lahko bile.

vir Foto: Pexels