MOL napovedal prodajo 39 bencinskih servisov Shellu
V okviru napovedanega prevzema OMV Slovenija je skupina MOL napovedala prodajo 39 bencinskih servisov Shellu.
Transakcija vključuje bencinske servis iz MOL-ove mreže in iz mreže družbe OMV Slovenija. Za kupce bodo storitve na servisih ostale nespremenjene. Delavci bodo zaposlitev ohranili, so sporočili iz skupine.
Sklenitev kupoprodajne pogodbe, ki potrebuje še prevzemno dovoljenje, predstavlja enega ključnih mejnikov v procesu pridobivanja soglasja Evropske komisije za napovedani prevzem družbe OMV Slovenija, navaja skupina.
. “Skupina MOL s tem korakom potrjuje svojo zavezanost izpolnjevanju vseh zahtev glede tržne konkurenčnosti, ki jih postavlja Evropska komisija, in izraža pripravljenost, da v prihodnjih mesecih zaključi prevzem 92,25-odstotnega deleža v družbi OMV Slovenija,” so zapisali.
Prevzem OMV-ja bo okrepil konkurenčnost na slovenskem trgu. V veliko večji meri bodo namreč lahko izkoriščali celotne proizvodne, logistične in predelovalne zmogljivosti skupine MOL v širši regiji Srednje Evrope.
Da bo MOL prodajal nekaj od 53 bencinskih servisov, kolikor jih ima v Sloveniji, s čimer bi zadostili pogojem za soglasje, ki ga mora dati Evropska komisija za MOL-ov napovedani prevzem družbe OMV Slovenija, se je govorilo že v začetku februarja.
Ne spreglejte
Shell
Shell je sporočil, da bodo podrobnosti o dogovoru, sklenjenem 9. marca, objavili po odobritvi Evropske komisije. Napovedali so, da bodo MOL-ove bencinske servise spremenili v “centre mobilnosti”.
“Ta nakup je pomemben korak naprej za prisotnost blagovne znamke Shell v Sloveniji, za stranke pa predstavlja predvsem večjo možnost izbire, saj povečuje tržno konkurenco v Sloveniji,” je v sporočilu za javnost izpostavil generalni direktor Shell Adria Gregor Omejc.
MOL je pogodbo o nakupu 92,25-odstotnega deleža v družbi OMV Slovenija, v kateri že ima 7,75-odstotni delež, podpisal junija 2021. Dogovorjena kupnina za celoten delež znaša 301 milijon evrov. Madžari bi tako prišli do mreže 120 bencinskih servisov, ki je druga največja v državi. MOL ima kot tretji največji ponudnik v Sloveniji 53 bencinskih servisov. Daleč največji ponudnik je Petrol s 318 prodajnimi enotami.
Evropska komisija je posel v preverbo prejela 13. maja lani. EK je v predhodni preiskavi ugotovila, da bi transakcija lahko močno zmanjšala konkurenco na maloprodajnem trgu za pogonska goriva v Sloveniji.
Po neuradnih informacijah naj bi EK v postopku presoje koncentracije MOL-a in OMV Slovenija slovenski naftni trg razdelila na avtocestnega in več lokalnih trgov. Če bi upoštevala celotni trg, bi bil načrtovani prevzem potrjen. Na celotnem trgu MOL-ovo slovensko hčerinsko podjetje in OMV Slovenija zaradi konkurenčne zakonodaje namreč nimata prevladujočega položaja. Imata ga le v nekaterih delih Slovenije.
vir Foto: STA